Instalacje

Dobór grzejników do pompy ciepła.

Ogrzewanie domów pompą ciepła w ostatnich latach zyskuje stale na popularności. Wynika to głównie z faktu tego, iż jest to idealne rozwiązanie w nowych domach jednorodzinnych. Pozwala nam na oszczędne i ekologiczne ogrzewanie budynku, a przy zastosowaniu klimakonwektorów także na chłodzenie domu w sezonie letnim. Eksploatacja pompy ciepła w dobrze izolowanym i ocieplonym budynku jest wyjątkowo tania. Bardzo ważny jest tutaj jednak właściwy dobór grzejników do pompy ciepła. Musimy bowiem wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku tego źródła ciepła, czynnik grzewczy w instalacji będzie osiągać temperatury maksymalne w granicach 30-40 stopni Celsjusza.

Czy dobór grzejników do pompy ciepła jest trudny?

Oczywiście że nie jest taki trudny, jakby się to mogło pozornie wydawać. W tym przypadku, najistotniejszą kwestią jest to, iż musimy mieć do dyspozycji grzejniki niskotemperaturowe. Wynika to z faktu o którym już wspomnieliśmy, a mianowicie tego, że czynnik grzewczy w instalacji z pompą ciepła nie osiąga zbyt wysokich temperatur. Maksymalnie będzie to do 40 stopni Celsjusza. Tak niski poziom temperatury czynnika grzewczego wymaga zastosowania odpowiednio dobranego grzejnika, który pozwoli optymalnie wykorzystać ciepło i przekazać je do ogrzewanego pomieszczenia.

Dodatkowo, w niektórych grzejnikach niskotemperaturowych, dla poprawy ich efektywności mogą być zamontowane wentylatory. Na rynku znajdziemy także tzw. klimakonwektory, czyli grzejniki, które pozwolą nam nie tylko na ogrzewanie pomieszczeń w ziemie, ale również na ich chłodzenie w sezonie letnim.

Generalnie rzecz więc ujmując, dobór grzejników do pompy ciepła nazbyt skomplikowany nie jest. Musimy jedynie pamiętać o tym, iż tradycyjne grzejniki ścienne prawie w każdym przypadku się nie sprawdzą. Jeśli więc zdecydujemy się na ogrzewanie pompą ciepła, czekać nas będzie jednocześnie wymiana grzejników na takie, które będą dostosowane do współpracy z pompami ciepła.

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

W zdecydowanej większości przypadków tak. Jest to bowiem rozwiązanie wygodne, oszczędne i przede wszystkim pro ekologiczne. Pompa ciepła zasilana jest prądem elektrycznym, a więc w samej domowej „kotłowni” nie będziemy generować dwutlenku węgla czy też innych zanieczyszczeń powietrza. Owszem, przy produkcji prądu obecnie spalany jest węgiel, toteż jakieś ilości zanieczyszczeń powstają. Musimy tutaj jednakże pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze elektrownie oraz elektrociepłownie przy spalaniu węgla stosują odpowiednio nowoczesne technologie oraz filtry, których w domowych kotłowniach nie sposób zastosować. Znacznie ogranicza to zanieczyszczenia generowane podczas spalania węgla. Po drugie zaś, coraz większy procent w miksie energetycznym zajmuje energia ze źródeł odnawialnych, a więc mamy tutaj także do czynienia z produkcją zero emisyjną.

Pozostaje nam jedynie właściwy dobór grzejników do pompy ciepła, aby osiągnąć zakładane efekty grzewcze i komfort termiczny w domu. Z całą pewnością jest to krok w dobrym kierunku, który pozwoli nam ograniczyć zanieczyszczenie i odsunąć widmo katastrofy klimatycznej.

Dodaj komentarz