Przemysł

Dystrybucja kosmetyków.

Wytwarzanie wszelkiego rodzaju kosmetyków, wymaga także zastosowania odpowiednich do nich opakowań. Bardzo popularne w tym zakresie są opakowania szklane, aczkolwiek obecnie, z racji wielu korzystnych kwestii, wypierane są one przez opakowania z tworzywa sztucznego. Okazuje się to po prostu lepszym i bardziej korzystnym rozwiązaniem w wielu aspektach. Koniecznie trzeba będzie więc przyjrzeć się temu, dlaczego opakowania kosmetyczne z tworzywa sztucznego będą rozwiązaniem lepszym. Dlaczego coraz większa grupa wytwórców kosmetyków wszelkiego rodzaju, korzysta z takiej formy opakowania swoich produktów, choć szkło zdawałoby się pozornie lepszym rozwiązaniem?

Przewaga tworzywa sztucznego nad szkłem.

Wzrastająca popularność jaką cieszą się opakowania kosmetyczne z tworzyw sztucznych, wynika przede wszystkim z licznych zalet takiego rozwiązania. Dotychczas, najpopularniejszym opakowaniem na wyroby kosmetyczne było szkło, z którego wytwarzano wszelkiego rodzaju flakony i buteleczki. Dziś sytuacja powoli się odmienia, a szklane opakowania kosmetyczne, powoli przechodzą w niebyt. Najważniejszymi zaletami opakowań plastikowych są tutaj następujące kwestie:

  • Niska waga opakowania – pozwala na ograniczenie wagi transportowanych produktów kosmetycznych. Dzięki niskiej wadze opakowania, w butelce o wadze 250g zmieści się więcej kosmetyku. Przekłada się to także na koszty transportu, bowiem mniej energii marnujemy na transport ciężkiego szkła.
  • Niskie koszty produkcji – są one kilkakrotnie niższe niż produkcja szkła.
  • Łatwe dostosowanie do potrzeb produktu – w razie konieczności do buteleczek plastikowych można dorobić różnorodne mechanizmy dozujące. Same butelki zaś mogą mieć praktycznie niczym nie ograniczone kształty.
  • Odporność na uszkodzenia – upadający, szklany falkon z kosmetykami, praktycznie na pewno legnie uszkodzeniu, a wraz z nim zawartość. W takim samym przypadku flakon plastikowy zaledwie w około 5-10% najpoważniejszych wypadków ulega uszkodzeniu.

Trzeba przyznać, iż są to całkiem konkretne korzyści, dla których wato w swoje produkcji kosmetyków zastosować opakowania kosmetyczne z tworzyw sztucznych. Aczkolwiek trzeba tutaj zwrócić także uwagę na kilka innych, bardzo istotnych kwestii. Jedną z nich jest kwestia ekologii.

Opakowania kosmetyczne z tworzywa sztucznego a aspekt ekologii.

Jak powszechnie wiadomo, jednym z największych zagrożeń dla czystości środowiska naturalnego jest właśnie plastik i wszelkie inne tworzywa sztuczne. Wynika to głównie z jednej z jego zalety a mianowicie niskich kosztów produkcji. Są one tak niskie, iż nikt nie przejmuje się dalszym losem opakowania po zużyciu jego zawartości. Co prawda wdrażane są selektywne zbiórki odpadów, ale to i tak wszystko za mało, aby nie doprowadzać do skrajnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Co ważne, zużyte opakowania plastikowe możemy dość dowolnie przetwarzać na inne, bardzo pożyteczne wyroby, jak chociażby na materiały geosyntetyczne, wykorzystywane powszechnie w budownictwie. Trzeba jedynie zadbać o to, aby opakowania kosmetyczne z tworzywa sztucznego zawsze trafiały do dalszej przeróbki a nie na śmietniki czy też gdziekolwiek do lasu. To wymaga odpowiednich regulacji prawnych, których póki co niestety jeszcze nie posiadamy.

Dodaj komentarz