Ubezpieczenia

Gospodarstwo rolne – czy warto być rolnikiem?

Wydawać by się mogło, że życie każdego rolnika jest życiem beztroskim, bez zmartwień, ponieważ posiada on stałe źródło dochodu i to niejednokrotnie nie takiego małego dochodu,. Zdecydowana większość rolników nie narzeka na swój zawód, ponieważ jeśli gospodarstwo funkcjonuje dobrze, to oczywiście przynosi satysfakcjonujące zyski. To między innymi dlatego właśnie wiele osób wybiera dziś zawód rolnika, inwestuje w gospodarstwa rolne. Należy jednak pamiętać, że życie żadnej osoby nie jest tak idealne, jak czasami nam się wydaje i rolnicy również mają swoje troski i kłopoty. Po pierwsze chodzi o to, że rolnicy, aby faktycznie zarobić, muszą się też sporo napracować. Muszą poświęcać na pielęgnowanie, dbanie o gospodarstwo rolne mnóstwo czasu, w zasadzie rzadko kiedy rolnik ma swój czas wolny. Wiąże się to również z dniami, które dla innych profesji są dniami wolnymi od pracy. Sekretarki, tłumacze, prawnicy, księgowi czy mnóstwo innych profesji ma wolne w określonych ustawami dniach, natomiast rolnik nigdy nie może zaniedbać swojego gospodarstwa rolnego i musi tak naprawdę pracować w „piątek, świątek i niedzielę”. Ponadto, gospodarstwo rolne jest związane z samą naturą, natomiast natura, jak wiemy, potrafi być nieprzewidywalna i to nie tylko we dobrym znaczeniu tego wyrażenia…

Zagrożenie dla gospodarstw rolnych

Gospodarstwa rolne zagrożone są na przykład różnego rodzaju zdarzenia losowe spowodowane tylko i wyłącznie za sprawą sił natury. Są to oczywiście powodzie, pożary czy też opady gradu. I o ile takie zdarzenia losowe w ogóle nas nie dziwią, bo przecież wiele razy słyszeliśmy, że spłonął jakiś budynek czy nawet spora część lasu, albo że z powodu deszczu zalało w miejscowości kilka mieszkań czy nawet całe ulice, o tyle trzeba pamiętać, że dla gospodarstwa rolnego takie zdarzenia losowe niosą ze sobą bardzo negatywne skutki. Ta naprawdę jedno takie zdarzenie losowe może sprawić, by rolnik stracił źródło swojego utrzymania. Ponadto, gospodarstwom rolnym zagrażają również sami ludzie, na przykład sąsiad, który pryskając swoje uprawy niechcący spryskał nasze, czego robić oczywiście nie powinien, i tym samym spowodował, że nasze uprawy nie są już takie, jak być powinny. Dlatego właśnie już jakiś czas temu wprowadzono obowiązkowe OC rolników.

Obowiązek, to obowiązek

Obowiązkowe OC dla rolników jest bardzo dobrym rozwiązaniem chroniącym rolników od dotkliwości skutków wspomnianych zdarzeń losowych albo działania osób trzecich. Ponadto, jest to ubezpieczenie obejmujące budynki rolne, zatem ubezpieczalnia chroni nie tylko nasze uprawy, ale również budynki rolne znajdujące się na terenie całego naszego gospodarstwa. Przecież pożar może dotknąć budynki – niekoniecznie musi to być pożar naszego pola, nieprawdaż? Trzeba więc przyznać, że ubezpieczenie obejmujące budynki rolne jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem, choć oczywiście są rolnicy buntujący się, że ubezpieczanie się jest dla nich obowiązkiem. Lepiej jednak, żeby nie mieli okazji przekonać się o tym, że ich zdanie było błędne.

Dodaj komentarz