Ekologia

Ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny – ile paneli fotowoltaicznych na 1kw?

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsze rozwiązanie pozwalające na radykalne obniżenie rachunków za prąd elektryczny. Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu lub elewacji domu pozwala na produkowanie prądu w całkowicie darmowy i bezpieczny dla środowiska sposób – z energii pozyskanej z promieni słonecznych. Ile prądu może wyprodukować panel fotowoltaiczny i dlaczego to rozwiązanie jest coraz powszechniej stosowane we współczesnej gospodarce energetycznej?

Ile prądu może wyprodukować panel fotowoltaiczny?

Ilość energii elektrycznej produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne jest różna. Zależy od ich wielkości oraz umiejscowienia całego systemu. Uśredniając, panel o mocy 1kWp, ustawiony w kierunku południowym, jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 900-1100 kWh, przy czym produkcja ta jest najwyższa oczywiście w środku lata, przy pełnym nasłonecznieniu, bez żadnego zacienienia paneli. Biorąc pod uwagę fakt, że czteroosobowa rodzina w ciągu roku zużywa ok. 2500-3500 kWh, moc instalacji fotowoltaicznej, która w pełni pokryje ich potrzeby to ok. 3 kWp.

Jak obliczyć niezbędną moc instalacji fotowoltaicznej?

Kalkulator fotowoltaiki to oferowana przez większość firm oferujących sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych darmowa usługa pozwalająca na oszacowanie niezbędnej mocy instalacji fotowoltaicznej. Znając roczne zużycie energii elektrycznej oraz wysokość rachunków za prąd, możemy obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych i o jakiej mocy powinno znaleźć się w naszej instalacji, aby wyprodukować optymalną ilość prądu. Kalkulator dostępny na stronie firmy WASTA – https://wasta.com.pl/kalkulator/ – podaje nie tylko niezbędną moc instalacji, ale również liczbę paneli, jakie złożą się na cały ten system czy też powierzchnię dachu lub elewacji, jaka jest niezbędna do jego zamontowania.

Fotowoltaika – korzystne rozwiązanie energetyczne

Ceny prądu rosną i w najbliższych latach będą rosnąć ze względu na wysokie koszty tradycyjnego sposobu produkowania energii elektrycznej. Zalecanym rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną, która nie tylko pozwala na produkcję prądu całkowicie za darmo, po spłaceniu początkowych kosztów inwestycji, ale jednocześnie przyczynia się do bardziej zrównoważonej gospodarki energetycznej. Produkcja prądu ze słońca jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. W jej wyniku nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje do atmosfery, jak w przypadku użycia węgla czy gazu, a energia pozyskiwana ze Słońca jest praktycznie niewyczerpalna.

Dodaj komentarz