Turystyka

Jak prawidłowo dobrać kijki trekkingowe?

Kijki trekkingowe są dzisiaj podstawowym elementem wyposażenia dla turystów pieszych, turystów z plecakiem, biegaczy, trekkerów i wspinaczy. Pozwalają włączyć górną części ciała do wspinaczki pod górę i pomagają amortyzować wstrząsy na kolanach podczas schodzenia. Im większy ciężar niesiemy na plecach, tym bardziej przydają się kijki trekkingowe. Powszechnie wiadomo, że używanie kijków podczas wędrówek pozwala zaoszczędzić energię i ograniczać ból kolan. Pomagają również zachować równowagę podczas trudnych, dlatego nikogo nie dziwi widok turysty z kijkami.

Kijki trekkingowe i ich rodzaje

W sklepach znajdziemy kijki trekkingowe w trzech wariantach:

  • dwu-segmentowe – najprostsza konstrukcja, zapewniająca stabilność. Ich wadą jest to, że po złożeniu zajmują dużo miejsca i przymocowanie do plecaka może sprawiać kłopoty;
  • trzy-segmentowe – najczęściej spotykane kijki trekkingowe na szlakach. Po złożeniu są bardzo poręczne, co ma ogromne znacznie, ponieważ jak wiadomo, trekking TMB – Tour du Mont Blanc wymaga wygodnych rozwiązań;
  • Cztero-segmentowe – zdecydowanie najwygodniejsze kijki trekkingowe dostępne w sklepach, są najchętniej wybierane przez najbardziej zaawansowanych turystów.

Z jakiego materiały wykonane są kijki trekkingowe?

Obecnie najczęściej kijki trekkingowe wykonuje się z włókna węglowego, czyli karbonu lub aluminium. Karbon cechuje się lekkością, ale rówieśnicze jest sztywny, dlatego tak często jest stosowany w produktach, które muszą wytrzymać dużą wagę, ale także muszą być lekkie. Kijki trekkingowe z włókna węglowego są niesamowicie solidne i są najlżejszą opcją na rynku. Mimo licznych zalet, są obarczone kilkoma wadami: zgięte w poziomie nie są tak mocne ja w pionie, zdarza się, że pękają na skałach i odpryskują. Te kijki najlepiej sprawdzą się w trakcie średnich obciążeń, takich jak ultralekkie wędrówki z plecakiem, wspinaczka i bieganie. Kijki trekkingowe z aluminium są za to cięższe, ale dzięki temu trwalsze i co dla niektórych może mieć znaczenie, są tańsze. Warto wiedzieć, że aluminium ugina się bez pękania, co może być ratunkiem na długich trasach, gdzie złamanie kija byłoby dużym problemem. Te kijki najlepiej sprawdzają się podczas długich trekkingów, wypraw, w których liczy się trwałość, oraz dla wędrowców z ograniczonym budżetem.

Podsumowanie

Kijki trekkingowe można z powodzeniem wykorzystywać w trakcie różnych aktywności, w tym w wędrówkach, trekkingu, wędrówkach z plecakiem, bieganiu w terenie, a nawet na nartach i rakietach śnieżnych. Można znaleźć kijki przeznaczone do konkretnej aktywności lub wybrać uniwersalne. W praktyce większość kijków jest używana do lekkich wędrówek, na ciężkie trasy i do biegania w terenie. Niektóre są lepsze w tej czy innej czynności, ale wszystkie można wykorzystać w różnych sytuacjach. Na pewno też warto mieć je w swoim turystycznym ekwipunku.

Dodaj komentarz