Ogród

Jak uprawiać Różaneczniki i Azalie w przydomowym ogrodzie?

Uprawa Różaneczników i Azalii w przydomowych ogrodach nie jest wcale taka trudna, jak by się to mogło pozornie wydawać. W większości przypadków nie mamy tutaj żadnych specyficznych wymagań, poza prawidłowym przygotowaniem się do uprawy. Najważniejszymi kwestiami jest tutaj przygotowanie odpowiedniej gleby i wybór stanowiska, jak również dobór odmian do uprawy ogrodowej oraz doniczkowej. Dlatego też, rośliny te, są w ostatnim czasie coraz bardziej popularne w naszych przydomowych ogrodach. W końcu, każdy z nas chciałby mieć ładny i estetyczny ogród, bez konieczności poświęcania dużych ilości czasu na pielęgnacje roślin w nim rosnących.

Wybieramy odmiany Różaneczników i Azalii do uprawy ogrodowej.

Zdecydowanie najistotniejsza kwestią, która już na samym początku będzie przesądzać o powodzeniu naszej uprawy, jest prawidłowy dobór odmian do uprawy ogrodowej. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż niestety nie wszystkie odmiany sprawdzą się w uprawie ogrodowej. Niektóre z nich po prostu nie są wystarczająco odporne na niski zakres temperatur, jaki jest charakterystyczny dla pory zimowej w naszej strefie klimatycznej. Dobra hodowla Różaneczników w ogrodzie, będzie więc składać się jedynie z roślin odpornych na niskie temperatury. Takich odmian jest wystarczająco dużo, abyśmy bez większych trudności mogli wybrać kilka idealnie dopasowanych estetycznie do pozostałych elementów naszego ogrodu.

Pozostałe odmiany możemy jedynie uprawiać jedynie w doniczkach. Dzięki temu, na sezon zimowy będziemy mogli schować je w bezpieczne od mrozu miejsce (np do pomieszczenia gospodarczego), zaś na wiosnę wystawić na powrót do ogrodu.

Gleba i stanowisko.

Musimy sobie także zdać sprawę z tego, iż rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, wymagają specyficznego podejścia w kwestii wyboru stanowiska i przygotowania gleby do uprawy. Chodzi tutaj o to, iż rośliny te uwielbiają wręcz miejsca zacienione i osłonięte. Takie, w jakich rosną normalnie w swoich naturalnych warunkach. Gleba do uprawy powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Możemy oczywiście kupić gotowe mieszanki gleby, jednakże w przypadku większej liczby nasadzeń, bardziej opłacalne jest samodzielne jej przygotowanie. Nie jest skomplikowane. Wystarczy w równych proporcjach zmieszać ze sobą glebę ogrodniczą, korę sosnową i nie odkwaszony torf. Tak przygotowaną mieszanką można sprawdzić jeszcze miernikiem, czy aby na pewno jej pH mieści się w przedziale 4,5-6, a następnie po prostu przygotować dołek w ziemi i wypełnić go glebą przed nasadzeniem. Dołek powinien być dość głęboki, około 0,5 m, zaś jego średnica powinna oscylować w przedziale 0,5-0,7 metra. Tak dużych rozmiarów dołek zapewni sporą ilość odpowiedniej gleby do wzrostu Różaneczników oraz Azalii. Dzięki temu na dłuższy czas zapewnimy dogodne warunki do wzrostu, zaś po roku czy po dwóch, będziemy mogli korygować odczyn gleby odpowiednimi preparatami do tego przeznaczonymi. Będziemy także mogli wykorzystać odpowiednie nawozy do Rhododendronów.

Dodaj komentarz