narzędzia

Jak wybrać odpowiedni młot wyburzeniowy do koparki?

Dobór odpowiedniego młota wyburzeniowego do koparki to dość kłopotliwe zagadnienie. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż na rynku znajdziemy dość sporą liczbę producentów tego typu narzędzi. Każdy z nich będzie zaś oferować nam cała gamę młotów do koparek o bardzo zróżnicowanych parametrach. Ostatecznie więc, młot wyburzeniowy do koparki powinien być dobrany z uwzględnieniem jej parametrów technicznych. Tak aby była ona w stanie prawidłowo obsłużyć młot. Aby koparka zanadto cierpiała podczas eksploatacji młota. A trzeba pamiętać, iż w tym przypadku będzie ona bardzo wyraźnie narażona na dodatkowe obciążenia, które mogłyby prowadzić nawet do uszkodzenia samej koparki.

Młot wyburzeniowy do koparki a jego parametry techniczne.

Każdy młot wyburzeniowy do koparki będzie charakteryzować się odmiennymi parametrami technicznymi. Będzie to przede wszystkim jego waga, wymiary, energia uderzenia czy też poziom generowanych drgań oraz hałasu. Są to parametry bardzo istotne ze względu na dobór młota do koparki. Musi on być tak dobrany do danej maszyny, aby poziom drgań generowany jego pracą, nie mógł wpływać szkodliwie na ramię koparki. Nowe młoty wyburzeniowe produkowane przez brytyjską firmę ARROWHEAD ROCKDRILL, posiadają odpowiednie poduszki polimerowo-gazowe, które minimalizują poziom drgań generowanych przez pracę młota. Jednakże, nawet ich zastosowanie nie jest w stanie w pełni tych drgań wyeliminować. Skutkiem tego młoty najmniejsze będą przeznaczone do minikoparek, zaś młoty największe, do potężnych koparek gąsienicowych.

Aby jeszcze lepiej dokonać właściwego wyboru, warto aby młot wyburzeniowy do koparki był dopasowany przez autoryzowanego dostawcę, konkretnego producenta młotów. W tym przypadku dostawca będzie potrzebować od nas danych technicznych posiadanej przez nas koparki. Na podstawie tych informacji dopasuje optymalnie dobrany młot wraz z niezbędną płyta adaptacyjną, zapewniającą łatwy montaż i demontaż.

Podstawowe zastosowanie młota wyburzeniowego do koparki.

Warto sobie tutaj także powiedzieć nieco więcej na temat podstawowego zastosowania młotów wyburzeniowych do koparek. Chodzi tutaj o to, abyśmy mogli precyzyjnie określić, kiedy młot wyburzeniowy do koparki będzie nam w przedsiębiorstwie potrzebny na stałe, a kiedy wystarczającym rozwiązaniem okazuje się jego sporadyczne wynajmowanie z wypożyczalni. Tutaj możemy powiedzieć jasno, iż młot będzie potrzebny w przypadku kiedy firma będzie realizować regularnie jedne z poniższych prac:

  • Prace wyburzeniowe – demontaż starych budynków, nawierzchni drogowych itp.
  • Rozkruszanie przeszkód gruntowych – na przykład podczas wykopów pod nowe linie wodociągowe i kanalizacyjne
  • Budownictwo inżynieryjne – do montażu słupów zbrojeniowych przy budowie, dróg, autostrad, mostów i linii kolejowych.

Jest to zdecydowanie najczęstsze zastosowanie młotów wyburzeniowych, wobec czego w pozostałych przypadkach, raczej wystarczające będzie wynajmowanie młotów. Tutaj zaś, będą one wykorzystywane na tyle często, iż ich zakup na własność, może się okazać wręcz nieunikniony.

Dodaj komentarz