maszyny

Mieszanie betonu na placu budowy.

Jak powszechnie wiadomo, mieszanie betonu na placu budowy, może być realizowane na kilka różnych sposobów. Każdy z nich jest oczywiście dobierany pod kątem efektywności w danym przypadku. Trudno się bowiem nie zgodzić ze stwierdzeniem, iż każda budowa będzie wykazywać inne zapotrzebowanie na beton. Częstokroć, będzie to także beton o zupełnie innej konsystencji. Wobec tego też, w pierwszej kolejności musimy określić jakiego rozwiązania potrzebujemy, aby mieszanie betonu na placu budowy było jak najbardziej efektywne. Następnie należy zadbać o inwestycję w odpowiednio dobre jakościowo urządzenia, które pozwolą nam przygotowanie odpowiedniej ilości betonu.

Jak można realizować mieszanie betonu na placu budowy?

Tak jak już o wspomnieliśmy, mieszanie betonu na placu budowy, może być realizowane na kilka różnych sposobów. Każdy z nich charakteryzuje się tym, iż pozwala na przygotowanie innego rodzaju betonu, w zróżnicowanej ilości oraz czasie niezbędnym do przygotowania.

Betoniarka na placu budowy

Zdecydowanie najczęściej, na naszych budowach, wykorzystywane są klasyczne betoniarki. Tego typu urządzenia pozwalają nam na przygotowywanie niedużych ilości (100-150l) betonu w dość krótkim czasie. Jest to więc opcja, która sprawdza przy ciągłym, aczkolwiek nie dużym zapotrzebowaniu na beton. Idealnym przykładem będzie realizacji prac murarskich lub tez tynkarskich.

Mieszadło do wiertarki

Jeśli zapotrzebowanie jest jeszcze mniejsze i bardziej sporadyczne, można pokusić się o zakup mieszalnika do wiertarki, bądź specjalnego mieszadła obrotowego. Dzięki temu przygotujemy sprawnie i szybko wiadro betonu, czy tez innej zaprawy cementowej. Jest to jednak rozwiązaniem idealnym w przypadku naprawdę małych ilości o sporadycznej częstotliwości występowania.

Beton z betoniarni

Możliwe jest także pozyskiwanie betonu z betoniarni. W tym przypadku koniecznością jest jednak przygotowanie frontu robót pod tym kątem. Chodzi o to, iż w wielu betoniarniach musimy kupić co najmniej 0,5 m3 a czasami nawet cały 1m3 betonu jednorazowo. Należy więc przygotować front robót tak, aby możliwe było sprawne i szybkie wykorzystanie całego, przywiezionego betonu.

Mieszalnik do ładowarki.

Ostatecznie, jeśli wykazujemy duże i stosunkowo częste zapotrzebowanie, ale nie jesteśmy w stanie określić kiedy będziemy betonu potrzebować i jakiego, łyżka z mieszalnikiem będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Oczywiście pod warunkiem posiadania ładowarki w przedsiębiorstwie. Dzięki tego typu urządzeniom, mieszanie betonu na placu budowy staje się o wiele prostsze. Przede wszystkim, można przygotować szybko i sprawnie spore ilości betonu o dowolnej strukturze i konsystencji. Co ważne, podczas jego mieszania, ładowarka może się już przemieszczać, toteż będzie to opcją idealną na rozległych placach budowy jak chociażby w przypadku budowy dróg czy też chodników.

Podsumowanie

Generalnie należy tutaj przyjąć założenie, iż mieszanie betonu na placu budowy to wielka korzyść dla wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych, które wykazują stosunkowo duże i regularne zapotrzebowanie na beton. Trzeba jednakże każdorazowo dobrać właściwe urządzenie, które pozwoli spełnić potrzeby konkretnej brygady budowlanej. Tak aby wszystko było jak najbardziej optymalne.

Dodaj komentarz