Ogród

Ochrona roślin przed szkodnikami.

Nasze rośliny ogrodowe, choć piękne i z reguły niewymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wymagają jednak odpowiedniej ochrony przed różnorodnymi zagrożeniami. Do najistotniejszych zagrożeń, które w dość krótkim czasie, są w stanie zniweczyć trud naszej pracy przy zakładaniu ogrodu, należy niewątpliwie zaliczyć szkodniki. Tutaj mamy dość pokaźną listę szkodników które mogą efektywnie zniszczyć cały nasz ogród. Począwszy od myszy, nornic i kretów, a skończywszy na owadach, muchach i mszycach. Dlatego też, każdy ogrodnik, chcąc zabezpieczyć swoje rośliny przed ewentualnymi atakami szkodników, powinien posiadać odpowiednie środki do ochrony przed szkodnikami. Zobaczmy jak to wszystko jednak wygląda w praktyce i przekonajmy się jak można zabezpieczyć swoje rośliny ogrodowe przed najgroźniejszymi szkodnikami.

Podstawowe rodzaje szkodników ogrodowych i sposoby ich zwalczania.

Warto tutaj w pierwszej kolejności poznać wszystkie najważniejsze szkodniki i sposoby walki z nimi. W myśl zasady, mówiącej o dokładnym poznaniu przeciwnika i jego słabości, przed przystąpieniem do batalii. Do zdecydowanie najczęściej pojawiających się w naszych ogrodach szkodników, bez wątpienia należy tutaj zaliczyć gryzonie oraz owady. Poniżej przedstawiamy listę tych, które najczęściej będą stanowić poważne zagrożenie dla naszego ogrodu, oraz sposoby ich zwalczania.

  • Krety – w tym akurat przypadku nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków do ochrony roślin. Wystarczy odpowiednia siatka ułożona jakieś 10-20 cm pod powierzchnią ziemi. Przez siatkę spokojnie przedostaną się korzenie roślin, natomiast kret nie będzie w stanie przekopać się do bulwy korzeniowej rośliny ani też na powierzchnię, gdzie wyrządza spore szkody estetyczne.
  • Mszyce – w przypadku pojawienia się mszyc, należy zastosować odpowiednie środki ochrony przed szkodnikami, przystosowane do zwalczania mszyc. Najczęściej są to środki do opryskiwania zaatakowanych roślin.
  • Nornice – z nimi można walczyć w podobny sposób jak z kretami.
  • Myszy – tutaj sposobów jest kilka. Jednym z nich jest kot w domu, zaś innym skuteczne przeprowadzenie deratyzacji
  • Szczury – tak samo jak powyżej, z tym że kot może już sobie nie poradzić.
  • Inne owady – w przypadku innych szkodliwych owadów, które zamiast zapylać, niszczą nasze rośliny konieczne jest w pierwszej kolejności prawidłowe ich zidentyfikowanie, a następnie zaopatrzenie się w dedykowane do ich zwalczania środki do ochrony przed szkodnikami. Także w tym przypadku z reguły będą to środki do oprysku roślin zaatakowanych przez dany rodzaj owadów.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, zwalczanie szkodników w naszych przydomowych ogrodach wiąże się z pewnymi wydatkami, aczkolwiek z całą pewnością stanowią one zaledwie niewielki procent wydatków, jakie przyszłoby nam ponieść na zakładanie nowego ogrodu, jeśli odpuścimy szkodnikom i pozwolimy im zniszczyć nasze rośliny. Warto więc zainwestować w odpowiednio dobrane środki do ochrony roślin przed szkodnikami, aby w razie konieczności zawsze mieć na podorędziu odpowiedni specyfik.

Dodaj komentarz