narzędzia

Podział pędzli.

Podstawowy podział pędzli, pozwala nam na skuteczne dobieranie ich do konkretnego zakresu robót malarskich. Umiejętność doboru odpowiedniego pędzla do rodzaju wykonywanych prac to połowa sukcesu, bowiem trzeba tutaj przyznać, iż najwięcej niedociągnięć w pracach malarskich wynika właśnie z wadliwego dopasowania pędzla czy też szczotki, do rodzaju wykonywanej pracy, rodzaju zastosowanej farby, czy też malowanego podłoża. Wobec tego też, warto tutaj przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby przekonać się, iż w rzeczywistości jest to problem dość złożony, jednakże będący całkiem logicznym. Zapraszamy do poniższego tekstu, w którym, jak mamy nadzieję, uda nam się przedstawić podstawowy podział pędzli.

Podstawowy podział pędzli

Oczywiście pędzle możemy podzielić według wielu różnych czynników, a będzie to ich przeznaczenie, kształt, czy też według rodzaju stosowanych farb wraz z danym rodzajem pędzla.

Kolory pędzli i szczotek.

Dla ułatwienia sprawy, wielu producentów, stosuje zunifikowaną kolorystykę swoich pędzli, i tak:

  • Pędzle z rączkami czerwonymi stosowane są do farb na bazie rozpuszczalników
  • Pędzle z rączkami niebieskimi, do farb wodnych
  • Pędzle z rączkami brązowymi, do malowania drewna

Oczywiście nie jest to ich kompletny podział, bowiem znajdziemy także wiele innych typów, oraz kolorów, które jednak nie są ujednolicone, przez co nie warto o nich wspominać, aby niepotrzebnie nie wprowadzać zamętu do naszego podziału. Generalnie w poniższym tekście skupimy się na tym podziale, do jakiego można podciągnąć wszystkie pędzle budowlane stosowane w pracach malarskich.

Podział ze względu na zastosowanie.

  • Pędzle ławkowce – szerokie i duże, wykonane z reguły z naturalnego włosia. Przeznaczenie: malowanie oraz gruntowanie ścian i sufitów. Mogą posłużyć także jako szczotka do odpylania powierzchni przed malowaniem
  • Pędzle płaskie – wykonywane z różnego włosia, o szerokości od 1 do nawet 5 cali. Przeznaczenie: malowanie drewna, metali, niewielkie powierzchnie ścian. Bardzo uniwersalne pędzle, przydatne do wielu prac malarskich i wykończeniowych. Warto podkreślić, iż pędzel płaski to jeden najczęściej wykorzystywanych pędzli.
  • Pędzle do grzejników – małe, płaskie i zakrzywione na końcu pędzle, przeznaczone do malowania grzejników. Ich konstrukcja pozwala nam na skuteczne dostanie się pomiędzy dwie płyty grzejnika, czy też pomiędzy żebra kaloryferów żeliwnych. Mogą być także stosowane do malowania wielu innych elementów metalowych, a czasami także do wykończeń w rogach ścian.
  • Pędzle okrągłe – przeznaczone do prac dekoratorskich i wykończeniowych. Mogą być wykonywane o grubości od 10mm do nawet 70mm, co pozwala na dość wszechstronne ich zastosowanie. Dobry pędzel okrągły w rękach fachowca może przyczynić się do osiągnięcia ciekawych efektów estetycznych w domu.

Podsumowanie.

Jak więc widać podział pędzli budowlanych jest stosunkowo szeroki, a trzeba tutaj powiedzieć, iż ten powyższy, w żadnym wypadku nie jest jeszcze w pełni kompletnym, bowiem na takowy z całą pewnością zabrakło by nam miejsca w jednym krótkim tekście. Niemniej jednak, zapewne w niedalekiej przyszłości, postaramy się temat zgłębić jeszcze bardziej, i przybliżyć jeszcze wyraźniej naszym czytelnikom.

Dodaj komentarz