Ekologia

Produkcja brykietu drzewnego.

Wśród wielu nowoczesnych, w pełni ekologicznych rozwiązań na ogrzewanie budynków mieszkalnych i nie tylko, jednym z lepszych okazuje się być opalanie brykietem drzewnym. Tym bardziej, iż jest to materiał powstający przede wszystkim z dotychczas niezagospodarowanego odpadu z produkcji tartacznej oraz z warsztatów stolarskich. Chodzi tutaj głównie o wszelkiego rodzaju wióry, trociny i zrębki drzewne, które po odpowiedniej obróbce w brykieciarkach, zostają przetworzone w ekologiczny brykiet drzewny, który staje się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym.

Dodatkowa produkcja w tartaku.

Produkcja brykietu drzewnego staje się także bardzo dobrym rozwiązaniem na poszerzenie produkcji tartaków, przez co mogą one generować dodatkowe zyski, jednocześnie pozbywając się odpadów z produkcji desek, belek i więźby dachowej. Oczywiście, wymagane będą pewne inwestycje początkowe, bowiem w pierwszej kolejności trzeba będzie zadbać o prawidłowe składowanie wiórów i trocin, zapewniające brak ich zawilgocenia. Musimy więc przygotować odpowiednio wentylowane i klimatyzowane magazyny, które zagwarantują nam utrzymanie wilgotności trocin na poziomie nie przekraczającym 10%. Chodzi tutaj o sam proces produkcyjny, dla którego nadmierna ilość wilgotności jest szkodliwa. Brykiet powstaje poprzez sprasowanie przez brykieciarki wiórów i trocin pod wysokim ciśnieniem, podczas którego wyciskana jest naturalna żywica z drzewa, będąca naturalnym i ekologicznym lepiszczem. Nadmierna ilość wody będzie więc negatywnie wpływać na proces lepienia brykietu, osłabiając znacznie wewnętrzne wiązanie brykietów.

Parametry opałowe brykietu drzewnego.

Na naszą uwagę zasługuje tutaj także fakt, iż brykiet drzewny, pod warunkiem zachowania odpowiednich warunków produkcji, będzie charakteryzować się dobrymi parametrami technicznymi, jako materiał opałowy. Jego wartość kaloryczna, co prawda będzie mniejsza niż w przypadku węgla, niemniej jednak jest utrzymana na poziomie 18-19 MJ/kg, a co za tym idzie jest to poziom wyższy niż drewna, a równy poziomowi pelletu drzewnego. W nowoczesnych, energooszczędnych budynkach mieszkalnych, taki opał będzie sprawdzać się doskonale, aczkolwiek trzeba pamiętać, aby sam brykiet drzewny także nie zawierał więcej niż 8-10% wilgoci, bowiem będzie ona negatywnie wpływać na jego spalanie, oraz wartość energetyczną. Dodatkowo, wydzielana podczas spalania w postaci pary wodnej, wilgoć, będzie oddziaływać negatywnie na stalowe elementy kotłów i przewodów kominowych prowadząc do ich korodowania, a ostatecznie do uszkodzenia. Dlatego też, bardzo ważną kwestią będzie tutaj magazynowanie brykietów drzewnych, zapewniające utrzymanie niskiego poziomu wilgoci, co będzie przekładać się na wysoką jakość materiału opałowego, jego parametry techniczne, oraz dobry przebieg procesu spalania.

Dodaj komentarz