sufit w mieszkaniu
Budowlanka Wykończenia wnętrz

Sufit w mieszkaniu – nie tylko biała płaszczyzna

Sufit w mieszkaniu może być równie dekoracyjny jak ściany. Ciekawy akcent właśnie na nim z pewnością doda wnętrzu oryginalności.

Projektowanie wnętrz coraz częściej przenosi akcenty ozdobne ze ścian na sufity. Zwykle niewykorzystana przestrzeń nad naszymi głowami może odmienić wnętrze, zapewniając niesamowite efekty.

Co na suficie?

Najprostszym sposobem jest oczywiście pomalowanie sufitu. W tym roku coraz śmielej w trendach wnętrzarskich wybija się na pierwszy plan kolor na suficie. Kiedy ściany zostawimy białe, jasnoszare lub ecru, ożywić wnętrze może płaszczyzna słonecznej żółci czy nasyconego turkusu na suficie.

Za wykończenie sufitu posłużyć mogą również m. in. panele PCV. Te o błyszczącym wykończeniu optycznie powiększają wnętrze i tworzą atmosferę luksusu. Projektowanie wnętrz w stylu glamour, ale również w nowoczesnym stylu często uwzględnia tego typu rozwiązania. Panele są szybkie w montażu i ukryją wszelkie nierówności sufitu.

Atmosferę luksusu i nawiązanie do pałacowych wnętrz można uzyskać poprzez zastosowanie sztukaterii na suficie, a w niektórych pomieszczeniach także luster obramowanych ozdobnymi listwami. Takie ozdoby na suficie świetnie pasują do mieszkań i lokali w starych kamienicach, gdzie trzeba zagospodarować wysokie wnętrza.

Z kolei projektowanie wnętrz dla rodzin, jak pokoje służące za dziecięcą sypialnię, opiera się często na klasycznych rozwiązaniach wzbogaconych o zabawowe akcenty. Jednym z nich może być fluorescencyjna farba, niewidoczna w dzień, a świecąca w nocy. Gwiazdki, chmurki czy inne kształty przemienią wnętrze w bajkową scenerię i ułatwią zasypianie, pomagając pokonać strach przed ciemnością.

Niezwykle oryginalnym pomysłem na okładzinę sufitu jest również… kamień. Trzeba jednak pamiętać, że musi on być bardzo lekki, a więc nie każdy będzie odpowiedni. Syntetyczne kamienne płyty lub imitujące naturalny wzór panele i okleiny będą tu wartym uwagi rozwiązaniem. W połączeniu z panoramicznym oknem i nowoczesnym wystrojem taki sufit może wyglądać intrygująco.

Jak zachować równowagę we wnętrzu

Kiedy decydujemy się na nietypowe wykorzystanie sufitu, warto pamiętać, że w aranżacji wnętrz ważny jest umiar i równowaga. Jeśli więc decydujemy się na bogato zdobiony czy kolorowy sufit, to ściany powinny zostać całkowicie neutralne. Trzeba też mieć na uwadze działanie barw – przestrzenie ciemniejsze wydają się mniejsze i wyglądają, jakby znajdowały się bliżej nas. Można więc świadomie operować tymi zasadami, aby poprawić optyczne proporcje wnętrza i podkreślić to, co chcemy wydobyć na pierwszy plan. Byle tylko spójnie i ze smakiem.

Dodaj komentarz