Turystyka

Tura wysokogórska trasą Haute Route.

Jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających opcji trekkingu w Alpach jest bez wątpienia tura wysokogórska trasą Haute Route. Z góry musimy tutaj uprzedzić, iż nie jest to jednak trasa przeznaczona dla wszystkich. Tutaj mamy przed sobą poważne wyzwanie i wymagania stawiane przez trasą. Dlatego też, początkujący i mniej doświadczeni nie powinni nawet myśleć o tym odcinku, zanim nie nabiorą odpowiedniej wprawy i doświadczenia. Warto z góry oszacować swoje możliwości i umiejętności, jak najbardziej skrupulatnie, bowiem w trakcie tury wysokogórskiej nie ma możliwości odłączenia się od grupy i zejścia. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie wycieczki organizowanej przez jedno z biur podróży oferujących tego typu wyprawę.

Wyprawa trasą Haute Route z turą wysokogórską.

Wycieczka o której tutaj mówimy w zasadzie podzielona jest na dwa etapy.

  • Etap I – dopasowany do możliwości nawet mniej doświadczonych turystów, prowadzony standardowymi szlakami, nie wymagający żadnego specjalistycznego wyposażenia alpejskiego.
  • Etap II – tura wysokogórska, w trakcie której wymagany jest profesjonalny sprzęt. Trasa wiedzie na wysokości 3700 m n.p.m., w trudnym terenie lodowcowym, noclegi w wysokogórskich schroniskach.

Możemy tutaj więc powiedzieć, iż jest to w pewnym sensie połączenie wyprawy dla mniej doświadczonych z wyprawą dla zaawansowanych. Ci, którzy planują kontynuować trasę od schroniska turystycznego w dolinie Val d’Herens (tutaj kończy się pierwszy etap czwartego dnia), mogą wcześniejszy etap potraktować jako rozgrzewkę. Jako przystawkę przed daniem głównym. Tutaj mają też możliwość przepakowania plecaków i wyposażenia się w specjalistyczny sprzęt alpejski czyli przede wszystkim w uprząż dolną, w raki dopasowane do posiadanego obuwia czy też czekan.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, iż etap I, mimo iż jest łatwiejszy, to jednak będzie wymagać dobrej kondycji i przygotowania fizycznego. Tutaj trasy będą długie ale łatwe do pokonania. Etap II w większości będzie prowadzić lodowcem, gdzie trzeba będzie umiejętnie korzystać z raków, czekana i sprawnie poruszać się w uprzęży i wzajemnym ubezpieczeniu z pozostałymi członkami grupy.

Koszty wyjazdu

Jeśli chodzi o koszty wyjazdu, to trekking trasą Haute Route, jest w zasadzie w tym zakresie zbliżony do wielu innych wypraw. Za 7 wspaniałych i niezapomnianych dni w górach, przyjdzie nam zapłacić 1790 PLN (według kosztu operatora) + 480 EUR, które będą niezbędne na wydatki w samych już górach. Oczywiście koniecznie należy zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty, oraz jakąś gotówkę w walucie CHF lub EUR, bowiem na miejscu mogą być spore trudności w płatnościach kartami kredytowymi oraz płatniczymi. Wynika to z faktu tego, iż łączność internetowa na tak dużych wysokościach bardzo często szwankuje a przez to szwankują także terminale płatnicze.
Podsumowując trzeba powiedzieć, iż dla wielu pasjonatów trekkingu wysokogórskich, trasa Haute Route, może być zwieńczeniem wielu wypraw w inne regiony. Dla niektórych zaś, będzie to z całą pewnością dopiero początek. Mówi się, iż z najwyższych alpejskich szczytów widać w oddali majaczący szczyty Nanga Parbat czy też K2, czy tez Mount Everest. Każdy, kto je zobaczy ze szczytu Mont Blanc, z całą pewnością nie oprze się pokusie aby wziąć udział w jednej z ekspedycji organizowanych w celu zdobycia Dachu Świata.

Dodaj komentarz