Przemysł

Wałki poliamid tarnamid ertalon

Wybierając tworzywa konstrukcyjne bardzo często natrafiamy na materiał o nazwie poliamid. To tworzywo posiada symbol PA6 i można je spotkać również pod innymi nazwami własnymi takimi jak ertalon, boramid, tecamid i tarnamid. Jest dostępne w wersji bez żadnych modyfikacji i wówczas ma kolor biały lub kości słoniowej. Jednak dostępne są również wersje wzbogacone włóknem szkalnym, smarem, olejem lub dwusiarczkiem molibdenu. Każda modyfikacja posiada swój symbol np. PA6 GR30 lub PA6 Mo2

Wałki z poliamidu, ertalonu, tarnamidu 

Standardowo wałki z poliamidu naturalnego dostępne są w odcinka L=3m, 2m i 1m. Na życzenie Klienta docinamy z całych lag krótsze plastry. Pozwala to na minimalizację kosztów zakupu i brak konieczności magazynowania naddatków materiału.

  • Wałki z poliamidu PA6 i PA6 G właściwości i zastosowanie:

    Pręty z poliamidu naturalnego mają uniwersalne cechy i są powszechnie stosowane w przemyśle jako półfabrykaty do produkcji detali i części maszyn.

  • Przede wszystkim wałki poliamidowe są wytrzymałe mechaniczne i wykazują wysoką twardość i sztywność. Ponadto są odporne na ścieranie i mają bardzo dobre właściwości ślizgowe, a ich obróbka nie sprawia problemów.
  • Wałki z poliamidu wytłaczanego PA6 oraz odlewanego PA6G wykazują takie same cechy, różnią się jedynie metodą wyprodukowania.
  • Uwaga! Należy pamiętać, że wałki z poliamidu naturalnego w wilgotnym środowisku mogą pęcznieć i nie trzymają stabilności wymiarowej.

Dlaczego warto

Na tle innych tworzyw konstrukcyjnych poliamid na pewno ma bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Jego bardzo duża liczba modyfikacji powoduje, że łatwo jest dobrać tworzywa do obróbki i produkować z nich podzespoły do różnych zastosowań. Warto zaznaczyć, że ten materiał obok teflonu oraz tekstolitu był jednym z pierwszych dostępnych na polskim rynku. Przez wiele osób jest często niesłusznie mylony z teflonem, który posiada zupełnie inne cechy.

Dodaj komentarz