Ekologia

Wdrażamy ogrzewanie kanałowe w istniejącym budynku.

Wdrożenie ogrzewania kanałowe w istniejącym budynku ma na celu przede wszystkim poprawę efektywności grzewczej całego systemu grzewczego. Co prawda stosowane powszechnie grzejniki ścienne nie są jakimś strasznie złym rozwiązaniem, jednakże w wielu przypadkach mamy możliwość jego usprawnienia, co zdecydowanie warto zrobić. Zawsze bowiem przyczynia się to do podniesienie poziomu komfortu termicznego, a w wielu przypadkach, przekłada się także na dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania. Sprawdzamy wobec tego, w jaki sposób jest realizowany proces wdrożenia grzejników kanałowych w istniejącym budynku z istniejącą instalacją ogrzewania ściennego.

Warunki montażowe grzejników kanałowych.

Przede wszystkim, aby możliwe było wdrożenie tego rozwiązania, musimy w danym budynku mieć odpowiednie możliwości do montażu grzejników kanałowych. Musimy pamiętać, iż mają one swoje wymagania w tym zakresie. Najmniejsze modele jakie posiada praktycznie każdy producent grzejników kanałowych charakteryzują się wysokości o wymiarze 10 cm, co determinuje nam możliwości ich wdrożenia w konkretnych przypadkach. Aby więc możliwe było ich wdrożenie, w danym budynku powinny być stosunkowo grube podłogi, które umożliwią nam wycięcie w nich tak głębokich kanałów bez naruszania ich struktury nośnej. W przypadku cieńszych podłóg, trzeba będzie niestety pozostać przy klasycznym ogrzewaniu grzejnikami ściennymi.

Do grzejników należy także doprowadzić rury zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego. To jednak nie jest niczym nadzwyczaj trudnym ani też wymagającym znaczących prac. Istniejącą instalację wystarczy lekko przerobić, aby wszystko było dokładnie tak, jak wymaga tego system grzejników kanałowych do prawidłowego działania.

Zasada działania grzejników kanałowych.

Prawidłowo zamontowane grzejniki kanałowe zapewniają nam możliwość efektywniejszego ogrzewania naszych pomieszczeń użytkowych oraz mieszkalnych. Wynika to ze specyfiki ich działania. W przypadku grzejników kanałowych, mamy bowiem do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza, który gwarantuje nam sprawniejszą wymianę ciepła z pomieszczeniem. Wewnątrz zamontowany jest cichy i oszczędny wentylator, który stale wymusza obieg powietrza, przez co też, ciepło jest o wiele sprawniej i lepiej dystrybuowane po całej przestrzeni pomieszczenia. Z góry, grzejnik jest przykryty kratownicą maskującą, która może być wykonana w różnych kolorach i deseniach, przez co też bardzo łatwo można ją dopasować do estetyki wystroju wnętrz. W przeciwieństwie do grzejników ściennych, w tym przypadku nie będziemy też mieć do czynienia ze spalonym kurzem osiadającym na ścianach i sufitach. Wymuszony obieg powietrza nie pozwoli na osiadanie na nagrzewnicy kurzu i jego przypalanie się. Będzie podnoszony regularnie w górę. Poza tym na wlotach powietrza są umieszczone odpowiednie filtry, które regularnie zbierają podnoszony kurz.

Mamy więc do czynienia z bardzo dobrze przemyślaną konstrukcją, której wdrożenie, rzeczywiście przyczyni się do całkiem konkretnych korzyści w systemie ogrzewania naszego domu. Warto więc tę kwestię starannie przeanalizować.

Dodaj komentarz