Ekologia

zakład produkcji brykietu drzewnego.

brykiet-drzewnyRozkręcenie własnego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją brykietu drzewnego, może się okazać jednym z lepszych ostatnio pomysłów na biznes, bowiem materiały opałowe takie jak brykiet, czyli przede wszystkim materiały w pełni ekologiczne, będą stale zyskiwać na popularności, co w tym przypadku jest przecież siłą napędową biznesu. Dobrze zaplanowana produkcja brykietu pozwoli nam osiągnąć całkiem dobry poziom przychodów, tym bardziej iż materiał do produkcji stanowi w większości przypadków odpad z produkcji tartacznej i stolarskiej, a jego pozyskanie nie powinno być większym problemem, ani też nie powinno pociągać za sobą większych kosztów.

Przygotowanie warsztatów produkcyjnych.

Problematyczne i kosztowne może się tutaj natomiast przygotowanie pomieszczeń magazynowych oraz produkcyjnych, bowiem tutaj będziemy mieć do czynienia ze zdecydowanie największymi wymaganiami. Musimy pamiętać, iż w przypadku produkcji brykietu najważniejszym czynnikiem jest zadbanie o niski poziom wilgotności samego materiału wsadowego jak i otoczenia. Im mniejszy poziom wilgotności osiągniemy na końcowym produkcie, tym większym poziomem kaloryczności będzie się on charakteryzować. Jest to też istotne z punktu widzenia samego procesu produkcji, bowiem maszyny do produkcji brykietów będą w procesie technologicznych dokonywać prasowania pod wysokim ciśnieniem dostarczonego materiału. W toku prasowania z wiórów i trocin, wyciskana będzie żywica drzewna, stanowiąca w tym przypadku naturalne lepiszcze, gwarantujące nam możliwość rezygnacji z chemicznych lepiszczy, które ograniczyłyby poziom ekologiczności brykietu. Tutaj zaś, nadmierna ilość wilgoci w wiórach i trocinach, będzie przekładać się na osłabienie wiązania żywicą, co prowadzić będzie do rozpadania się brykietu, a to nie jest dobre z punktu widzenia parametrów spalania.

Efektywne spalanie brykietu.

Bardzo ważną kwestią w procesie spalania brykietu będzie dostosowany do zgazowywania drewna kocioł lub piec kominkowy. Wspomnieliśmy także o kwestii poziomu wilgotności samego brykietu, który nie powinien przekraczać 10%. Powyżej tej wartości, będziemy mieć do czynienia z bardzo wyraźnymi stratami kaloryczności, bowiem zbyt duża część energii będzie początkowo pochłonięta w procesie odparowywania wilgoci, a na tym po prostu tracimy. Tracić będziemy także na żywotności naszych kotłów centralnych, bowiem tutaj odparowywana woda będzie osadzać się na ścinkach kotła i innych elementach stalowych, na przykład w kominie, gdzie będzie systematycznie prowadzić do ich korodowania. W przypadku zaś bardziej zaawansowanej korozji, niestety, ostatecznie dojdzie do całkowitego uszkodzenia przewodu kominowego czy też co gorsza, samego kotła. Jednym słowem, brykiet drzewny musi być jak najbardziej suchy, aby móc go bezpiecznie i efektywnie spalać.

Dodaj komentarz