Odwadnianie

Zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych.

Zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych, wbrew pozorom jest stosunkowo szerokie. Co prawda, najczęściej wykorzystywane będą instalacje składające się z dużej pompy wirowej ze wspomaganiem próżniowym oraz około 50 igłofiltrów. Jednakże instalacje mniejsze, także znajdują swoje zastosowanie w wielu przypadkach, w wielu realizacjach inwestycji budowlanych. Ogólnie, można powiedzieć iż zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych, będzie ograniczać się przede wszystkim do mniejszych inwestycji budowlanych. Najczęściej będzie to usuwanie awarii linii wodociągowych i kanalizacyjnych, oraz inne realizacje, gdzie ustawianie dużych instalacji igłofiltrowych byłoby po prostu stratą czasu i możliwości przerobowych.

Czy zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych jest opłacalnym rozwiązaniem?

Oczywiście, iż w przypadku, kiedy nie trzeba rozwijać całej flanki 50 igłofiltrów, to takie rozwiązanie ma sens. Wszędzie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć przed wodą gruntową nieduży odcinek flanki prowadzonych robót ziemnych, to zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych, jest rozwiązaniem o wiele bardziej opłacalnych. Przede wszystkim nie trzeba ponosić kosztów wynajmu dużej instalacji. Mniejsze będziemy mieć także koszty wpłukiwania igłofiltrów, gdyż będzie ich 15-20 sztuk a nie 50. Poza tym, sama jednostka pompowa będzie mniejsze, przystępniejsza cenowo w zakupie, i o wiele tańsza w kosztach eksploatacji. Spalać będzie mniej paliwa.

Można więc powiedzieć, iż zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych, jest jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że mamy do czynienia z koniecznością zabezpieczenia niewielkiego odcinka prowadzonych robót ziemnych. W przeciwnym bowiem razie, koniecznością będzie wykorzystanie większych instalacji, które zagwarantują nam bezpieczne warunki pracy na dłuższych odcinkach robót ziemnych.

Pompa do niedużych instalacji.

Kluczową kwestią wpływającą na niższe koszty, będzie sama jednostka centralna, czyli agregat pompowy. To właśnie jego niższe koszty eksploatacji oraz zakupu sprawiają, iż zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych jest rozwiązaniem tak bardzo opłacalnym.
W tego typu zastosowaniach, najczęściej wykorzystywane będą nieduże agregaty pompowe, o niedużych wydajnościach. Jednym z klasycznych przypadkach jest pompa Selwood Spate 75, oparta o silnik wysokoprężny Yanmar o mocy 3 kW. Zapewnia ona wydajnośc na poziomie 15-20 m3/godz. Oraz wysokość podnoszenia do 30 metrów. Pozwala na zasysanie z głębokości 6-7 m, co jest wystarczającym rozwiązaniem do skutecznej pracy w systemach odwadniania igłofiltrowego. Pompa idealnie sprawdza się w przypadku instalacji składających się z 10-15 igłofiltrów.

Podsumowanie

Można tutaj więc powiedzieć, iż zastosowanie niedużych instalacji igłofiltrowych jest dość popularnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Szczególnie w tych, gdzie nie jest wymagania osuszanie i zabezpieczenia zbyt rozległego terenu. Zaleta tego typu rozwiązań, jest tutaj przede wszystkim to, iż kompaktowe pompy do igłofiltrów z napędem spalinowym, o niskiej wydajności, będą o wiele tańsze w zakupie i eksploatacji. To oczywiście przekłada się na całościowe obniżenie kosztów tak prowadzonego odwadniania techniką igłofiltrową.

Dodaj komentarz