Instalacje

Elementy instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna w naszych domach jednorodzinnych to jeden z ważniejszych aspektów komfortu. Bez elektryczności, współczesny człowiek można powiedzieć, iż nie jest w stanie normalnie egzystować. Starczy wspomnieć o codziennej aktywności, która byłaby ograniczana dostępnością światła dziennego. Do tego trzeba jeszcze dodać mnóstwo urządzeń elektrycznych, bez których trudno się dziś obejść. Lodówka, pralka, zmywarka, telewizor. Choć akurat ten ostatni to nieco na wyrost. Aby jednak użytkowanie elektryczności było bezpieczne, wszystkie elementy instalacji elektrycznej powinny być wolne od jakichkolwiek wad. Wszystkie łączniki elektryczne, instalacyjne przewody i cała reszta osprzętu, musi być po prostu w stu procentach sprawna.

Jakie elementy instalacji elektrycznej są najważniejsze?

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, to najważniejsze będą wszelkiego rodzaju gniazdka, łączniki elektryczne, instalacyjne elementy oświetlenia, oraz urządzenia stale podłączone do elektryczności. Mówiąc zaś najważniejsze, mamy na myśli fakt, iż powinny być w pełni zabezpieczone, bowiem to z nimi mamy bezpośredni kontakt każdego dnia. Jeśli którekolwiek z tych urządzeń będzie w jakimkolwiek zakresie, natychmiast wzrasta ryzyko porażenia prądem czy też wywołania pożaru poprzez zwarcie instalacji elektrycznej. Dlatego też, musimy być pewni, iż te elementy instalacji elektrycznej będą w stu procentach wolne od wszystkich wad.

Aby taki stan rzeczy osiągnąć, najlepiej przeprowadzać regularne przeglądy instalacji elektrycznej. Wiąże się to oczywiście z pewnym kosztem, jednakże raz w ciągu roku, każdego chyba stać na ten niewielki wydatek, w zamian za pewność i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli zrezygnujemy z takich działań, niestety ale nasze bezpieczeństwo w kwestii użytkowania instalacji elektrycznej będzie automatycznie spadać.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Oczywiście najlepszą opcją jest zawsze, regularny, okresowy przegląd stanu technicznego instalacji elektrycznej. Jednakże z drugiej strony, to my sami musimy także wykazać się czujnością i reagować na ewentualnie wychwytane przez siebie uszkodzenia i niezgodności w urządzeniach elektrycznych. Wszystkie te elementy instalacji elektrycznej, które mamy w zasięgu wzroku, możemy samodzielnie kontrolować nawet podczas ich bieżącego użytkowania. Zawsze przecież możemy wychwycić, iż dane łączniki elektryczne, instalacyjne gniazdka i inne elementy są na przykład poluzowane. Szczególnie dotyczy to gniazdek oraz włączników oświetlenia, bowiem z nimi mamy kontakt na bieżąco. W przypadku wychwycenia jakichkolwiek uszkodzeń czy też obluzowań, natychmiast powinniśmy usterkę usunąć, albo wezwać elektryka.

Jednym słowem, w naszym otoczeniu znajdują się elementy instalacji elektrycznej, które zapewniają dostęp do prądu, ale jednocześnie stwarzają pewne zagrożenie dla nas samych. Dlatego też musimy na bieżąco kontrolować jakość ich montażu i stan techniczny, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz