Turystyka

Trekking w Alpach trasą Haute Route.

Każdy pasjonat trekkingu w Alpach, z całą pewnością wie, jak wymagające jest pokonanie trasy Haute Route, i jak bardzo należy się do tego zadania przygotować. Chodzi tutaj oczywiście o skompletowanie niezbędnego wyposażenia, bez którego nie będzie możliwe bezpieczne poruszanie się na trasie, która w wielu miejscach będzie prowadzić polami lodowcowymi, trasą pokrytą śniegiem, a nawet pionowo pod górę. W wielu miejscach trzeba będzie korzystać z uprzęży i wspinać się, a praktycznie cała trasę na odcinku wysokogórskim, pokonywać trzeba będzie w uprzęży asekurując się wzajemnie z pozostałymi uczestnikami wyprawy.

Przygotowanie do wyprawy na trekking trasą Haute Route.

Najważniejsze w tym przypadku będzie tutaj oczywiście prawidłowe przygotowanie się do wyprawy na trekking w Alpach trasą Haute Route, któremu należy poświęcić maksymalną ilość naszej uwagi. Chodzi tutaj głównie o kwestie zapewnienia sobie niezbędnego wyposażenia, aczkolwiek nie tylko. Wyprawa tak trudną i wymagającą trasą, będzie także wymagać od nas prawidłowego przygotowania pod względem fizycznym, wytrzymałości i kondycji. Warto więc, przed wyjazdem na Haute Route, zdecydować się na kilka mniejszych wyjazdów, w celu przygotowania się do tego typu wysiłku. Warto skorzystać z tras trekkingowych chociażby w naszych polskich Tatrach, bowiem także tam możemy już poczuć namiastkę wyprawy w Alpy. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie tutaj pokonanie kilku innych, mniejszych tras w Alpach, dzięki czemu będziemy mieć możliwość nabierania doświadczenia alpejskiego, co zawsze będzie dla nas bardzo korzystne i pozwoli nam oswoić się z trudami wspinaczki na tak diametralnie różnych od tatrzańskich wysokościach.

Niezbędne wyposażenie alpinistyczne.

Jak już wspomnieliśmy, wybierając się na trekking w Alpach trasą Haute Route, niezbędne będzie nam odpowiednie wyposażenie. Tutaj najważniejsze będą elementy wyposażenia alpinistycznego, czyli czekan, kijki, raki oraz dolna uprząż. Szczególnie ważna będzie tutaj dolna uprząż, gdyż na ostatnim etapie wyprawy, tym wysokogórskim, cała trasę będziemy pokonywać na uprzęży, asekurując się wzajemnie z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Raki będą niezbędne do bezpiecznego poruszania się po lodowcach, zaś czekan pozwoli nam zawsze wbić się w twardy lód i podciągać regularnie do góry. Jednym słowem sprzęt typowo alpinistyczny, będzie tutaj całkowicie niezbędny. Oczywiście do tego wszystkiego, koniecznością będzie jeszcze zaopatrzenia w ciepła bieliznę termoaktywną, wodoodporną odzież i obuwie z twardą podeszwą. Bardzo ważne jest także to, aby obuwie użyte na trasie było już wcześniej sprawdzone przez nas i wypróbowane w warunkach bojowych, aby na trasie nie doszło do żadnych przykrych niespodzianek. Generalnie rzecz więc biorąc, mamy tutaj do czynienia z dość kłopotliwym przygotowaniem do wyprawy na trekking w Alpach trasą Haute Route, niemniej jednak pokonanie tej trasy dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i emocji.

Dodaj komentarz