Odwadnianie

Agregaty pompowe wysokiej wydajności.

Jednym ze zdecydowanie najważniejszych zastosowań dla agregatów pompowych jest napędzanie instalacji igłofiltrowych przy odwadnianiu terenów podmokłych. Tego typu instalacje sprawdzają się także w przypadku osuszania terenu o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej. Najczęściej odwadnianie realizujemy w przypadku kiedy na terenie podmokłym, o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej, należy prowadzić prace budowlane. Są to zazwyczaj roboty związane z budową dróg, autostrad, czy też nowych linii kolejowych.

Najważniejszą kwestią w przypadku tego typu prac odwodnieniowych, jest prawidłowy dobór agregatu pompowego, w stosunku do ilości pracujących w instalacji igłofiltrów. Dlatego też, musimy skupić się na tym właśnie aspekcie, aby cała instalacja mogła pracować na maksymalnie wysokim poziomie wydajności.

Rodzaje instalacji igłofiltrowych.

Obecnie, na rynku dominują dwa rodzaje instalacji igłofiltrowych. Są to instalacje wyposażone w igłofiltry o średnicy 32mm czyli jednocalowe oraz instalacje o średnicy 63mm, czyli dwucalowe. Nie trudno zauważyć, iż w przypadku instalacji dwucalowych, będziemy mieć do czynienia z większym przepływem wody gruntowej. W związku z tym też, koniecznością jest zastosowanie agregatu o większej wydajności. Oczywiście na sam dobór wydajności pompy, wpływać będzie także ilość igłofiltrów zastosowanych w jednej linii. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie maksymalnie do 50 igłofiltrów w jednej linii, pracujących na jednym agregacie pompowym. W takiej konfiguracji najłatwiej możemy panować nad pracą całej instalacji, jak również wychwycić ewentualne problemy jej działania.

Warto także nadmienić, iż można zetknąć się z instalacjami składającymi się z mniejszej ilości igłofiltrów. W takich przypadkach, stosowane są nieduże agregaty pompowe o stosunkowo niedużej wydajności. Należy jednak pamiętać, aby agregat pompowy zawsze był dobierany z pewnym zapasem mocy, co pozwoli na chwilowy odbiór większej, niż spodziewana, ilości wody. Takie sytuacje mogą się zdarzać w przypadku prowadzenia robót w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników oraz cieków wodnych.

Czy warto kupować agregaty pompowe?

Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest prosta ani banalna. Zanim podejmiemy decyzję w kwestii tego, czy warto inwestować w własny agregat pompowy, należy przeanalizować kilka kwestii. W pierwszej kolejności należy przeanalizować swoje zapotrzebowanie na pracę tego typu urządzeń. Jeśli będzie to sporadyczne wykorzystywanie agregatów, z całą pewnością zakup nie jest pilną potrzebą. W wielu przypadkach, będzie to wręcz marnowanie środków finansowych. Należy bowiem pamiętać, iż dobre agregaty pompowe, będą bardzo kosztowne.

W większości przypadków sporadycznego zastosowania agregatów, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie ich wynajem. Ma to także dodatkowe zalety. Przede wszystkim ogranicza koszty, bowiem najem agregatu jest diametralnie tańszy niż jego zakup. Poza tym nie trzeba ponosić kosztów jego konserwacji, napraw i przechowywania przez sezon zimowy. Jednym słowem jeśli nie realizujemy w przedsiębiorstwie tego typu odwodnień nazbyt regularnie, to lepszym rozwiązaniem będzie okresowe wypożyczanie agregatów pompowych. Tym bardziej, iż wypożyczalnie tego typu sprzętu znajdują się praktycznie w każdym, większym mieście.

Dodaj komentarz