Finansowe

Dobre biuro rachunkowe – jak je znaleźć?

Skomplikowane zagadnienia podatkowe i problemy z interpretacją przepisów prawa sprawiają, że samodzielne prowadzenie księgowości w Polsce to niełatwe zadanie. Nic dziwnego, że większość przedsiębiorstw zleca jej prowadzenie biurom rachunkowym. Dziś podpowiemy, jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając biuro rachunkowe oraz, jak sprawdzić kompetencje zatrudnionych w nim osób.

 

Cechy dobrego biura rachunkowego

1. Kwalifikacje pracowników

Państwo nie reguluje już ustawowo zawodu księgowego, dlatego przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić kwalifikacje biura. Doświadczeni księgowi, mogą przedstawić licencję ministra finansów lub certyfikat centrum informacji księgowej – co może potwierdzić kwalifikacje konkretnej osoby, jednak nie może być traktowane, jako główny wyznacznik jakości usług.

2. Zakres świadczonych usług

Warto sprawdzić, czy dane biuro rachunkowe świadczy usługi księgowe w pełnym zakresie naszej działalności. Oferty biur mogą zdecydowanie różnić się w tej kwestii – niektóre z nich oferują tylko wyliczanie podatków i wysyłkę niezbędnej dokumentacji, współpracując z innymi możemy liczyć, chociażby na reprezentację w urzędach, doradztwo podatkowe czy spersonalizowane raporty.

3. Charakter i organizacja pracy

Zanim zdecydujesz się na współpracę, upewnij się, czy będziesz mógł liczyć na kontakt i przesyłanie dokumentów drogą mailową, smsy z informacjami o zmianach w prawie czy niezbędnych rozliczeniach. Im mniej osobistych wizyt w biurze rachunkowym, tym więcej czasu na pracę i rozwój własnej działalności.

Gdzie szukać biura rachunkowego?

Jeśli mamy taką możliwość, warto popytać znajomych, rodzinę czy partnerów biznesowych – współpraca z polecenia może przynieść naprawdę wymierne korzyści. Jeżeli jednak nie możesz liczyć na taką pomoc, najprościej szukać w Internecie. W sieci reklamuje się większość firm, także lokalnych, dlatego wystarczy wpisać odpowiednią frazę – np. biuro rachunkowe Toruń, by na podstawie opinii i komentarzy znaleźć przynajmniej kilka, z którymi warto współpracować.

Dodaj komentarz