RTV i AGD

Domowe studio odsłuchowe.

Słuchanie muzyki to nie dla wszystkich tak samo ważna i istotna kwestia. Niektórym w zupełności wystarcza domowe radyjko postawione na parapecie w kuchni, z którego głośników będą wydobywać dźwięki popularnej muzyki serwowanej przez rozgłośnie radiowe. Nie mniej jednak znajdzie się wielu pasjonatów muzyki, którzy podczas słuchania chcą spokoju i ciszy, a przede wszystkim dobrej jakości sprzętu odsłuchowego i akustyki, aby wychwycić wszystkie, nawet najdrobniejsze niuanse muzyczne. W takich sytuacjach, koniecznością będzie przygotowanie domowego studia odsłuchowego i wyposażenie go w niezbędny sprzęt.

Podstawowe wyposażenie domowego studia odsłuchowego.

Przede wszystkim zacząć trzeba od akustyki pomieszczenia, a więc musimy zadbać o pułapki basowe w rogach, które uniemożliwią kotłowanie się niskich częstotliwości. Warto zadbać także o panele akustyczne na ścianach, które skutecznie rozproszą sygnał dźwiękowy, dzięki czemu nie będzie on wracać do źródła. Jeśli pomieszczenie odpowiednie wytłumimy, z całą pewnością odsłuchiwanie muzyki będzie o wiele bardziej przyjemne i dostarczy nam lepszych wrażeń niż w głuchym i pustym pomieszczeniu.
Kolejną kwestią będzie tutaj oczywiście sprzęt, w który zainwestujemy. Oczywiście jeśli mamy wyjątkowo wysokie w tym zakresie wymagania to niestety koniecznością będzie inwestycja sporych pieniędzy w solidny wzmacniacz lampowy, który zagwarantuje nam niepowtarzane wrażenia odsłuchowe, nieporównywalne z jakimkolwiek innym sprzętem. Do tego trzeba będzie zaopatrzyć się także w dobrej jakości kolumny głośnikowe, i oczywiście odpowiednio je ustawić w pomieszczeniu, aby dźwięk docierał idealnie do uszu słuchającego.

Ostatecznie trzeba będzie także zaopatrzyć się w dobrej klasy odtwarzacz audio, który z gotowej płyty CD prześle zapisany cyfrowo sygnał do wzmacniacza, gdzie następnie ulegnie od wzmocnieniu i wysłaniu na kolumny głośnikowe. Wszystko to powinno być ze sobą połączone wysokiej klasy kablami głośnikowymi i przewodami audio, aby w trakcie przesyłu sygnału straty jakościowe były jak najmniejsze.

Odtwarzacz CD.

Oczywiście musimy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre odtwarzacze CD niestety nie będą sprawdzać się tak samo dobrze w domowym studiu odsłuchowym, toteż warto skupić się na sprzęcie, który będzie dobrze tutaj pracować. Przede wszystkim musimy znaleźć odtwarzacz CD z odpowiednią funkcjonalnością, czyli możliwością pauzowania nagrań, przewijania sekundowego itp. Dzięki temu nasze odsłuchiwanie będzie nabierać zupełnie nowego wymiaru. Z całą pewnością będą to o wiele lepsze warunki nić gdziekolwiek indziej, w pomieszczeniu nie przystosowanym do tego, czy też z niskiej klasy sprzętem audio. Aby studio odsłuchowe mogło pracować należycie, należy poświęcić nieco pracy i wysiłku, aby mogło to wszystko funkcjonować jak najbardziej prawidłowo.

Dodaj komentarz