Ubezpieczenia

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia rolniczego.

Rolnicy posiadający areał upraw rolnych o powierzchni powyżej jednego hektara, mają obowiązek wykupić odpowiednie polisy ubezpieczeniowe, aby ich gospodarstwa były w pełni zabezpieczone na wypadem różnorodnych zdarzeń losowych, które mogą przyczynić się do powstania szkód. Oczywiście możliwe jest także wybranie ubezpieczeń dodatkowych, czyli dobrowolnych, niemniej jednak warto tutaj skupić się na kwestii obowiązkowych, bowiem prowadząc gospodarstwo rolne, kwalifikujące się do konieczności wykupienia ubezpieczenia, trzeba będzie wiedzieć, jakie ubezpieczenia są obowiązkowe i jak dokonać prawidłowego wyboru ubezpieczalni.

Które ubezpieczenia są obowiązkowe i kiedy.

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć sobie wyraźnie, iż w kwestii obowiązku ubezpieczeń mamy przepis a jest nim: Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku, o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W myśl tej ustawy, obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym podlegają wszyscy ci rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne o powierzchni upraw przekraczającej 1 ha. W przypadku mniejszych gospodarstw nie ma takie obowiązku, aczkolwiek mogą oni opłacać dobrowolne OC rolników, OC gospodarstwa rolnego, czy też ubezpieczenie zabudowań gospodarczych. W kwestii obowiązkowych ubezpieczeń, to trzeba tutaj jeszcze zwrócić uwagę na rolników pobierających dopłaty gwarantowane, bowiem będą oni obowiązania do ubezpieczenia swoich upraw w wielkości co najmniej 50% całości upraw od nieszczęśliwych wydarzeń, takich jak wszelkiego rodzaju klęski, susze, gradobicia, powodzie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach dobrowolnych ubezpieczeń, pozostali rolnicy, nie podlegający z tego tytułu ubezpieczeniom, mogli takowe polisy wykupić.

Jak wybrać odpowiednią polisę ubezpieczenia rolniczego?

logo moja polisa
logo moja polisa – ubezpieczenia rolnicze mojapolisa.net.pl

Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest także to, iż rolnicy mają pełną dowolność w kwestii wyboru ubezpieczalni, wobec czego mogą sobie wykupić polisę, która będzie ich zdaniem korzystniejsza. Jest to dość ważne, bowiem każdy z nich będzie prowadzić nieco odmienny typ gospodarstwa, jak również będzie ono zlokalizowane w innym terenie, a przez to też narażone na inne zagrożenia. W tej kwestii warto skorzystać z porównywarek polis ubezpieczeniowych, takich jak na przykład moja polisa, gdzie bez trudu można określić wszystkie parametry polisy i wybrać tę, która będzie oferować najdogodniejsze warunki. Zresztą, gdyby się cokolwiek zmieniło, można w następnym roku wybrać inną polisę, bowiem te, zawierane są tylko na rok czasu. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż sam obowiązek wykupienia polisy to jedno, zaś jej wybór to zupełnie odrębna kwestia, której także należy poświęcić stosunkowo sporo uwagi. Naprawdę warto się tym zająć na poważnie, bowiem od tego zależeć będzie bezpieczeństwo gospodarstwa w obliczu różnorodnych zagrożeń.

Dodaj komentarz