Instalacje

Ekologiczne systemy grzewcze do domów jednorodzinnych.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych w naszej strefie klimatycznej to konieczność. Trzeba jednakże zdać sobie sprawę z tego, iż poprzez zastosowane w ogrzewaniu technologie, będziemy wywierać silny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego też, warto tutaj dość wnikliwie przeanalizować kwestię tego, z jakiego systemu grzewczego skorzystać. Dotychczas stosowane kotły grzewcze na paliwa stałe i to kiepskiej jakości, raczej nie są tutaj dobrym rozwiązaniem. O wiele lepiej jest od razu przemyśleć rozwiązania takie jak pompy ciepła czy też kotły gazowe, które zagwarantują nam odpowiedni poziom ogrzewania, a jednocześnie nie będą generować tak olbrzymich ilości zanieczyszczeń środowiska.

Pompy ciepła i ich zastosowanie.

W nowoczesnych budynkach, które są wykonane zgodnie z zasadami nowoczesnego budownictwa, zapotrzebowanie na energię cieplną dostarczaną z zewnątrz nie należy do wysokich. W takich sytuacjach nie musimy instalować dużego kotła grzewczego o dużej mocy. Tutaj w zupełności powinny sprawdzić się pompy ciepła. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż muszą one być bardzo starannie dobrane do konkretnego przypadku. W zależności też od lokalnych uwarunkowań, będziemy decydować się albo na pompy ciepła powietrzne, albo na gruntowe. Te drugie są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, aczkolwiek droższym, gdyż wymagają wykonania odwiertów. Jednakże czynnik grzewczy będzie wstępnie podgrzewany pod ziemią, a tam panuje temperatura stała. Wobec czego łatwiej jest przewidzieć parametry pracy pompy ciepła przez cały rok. W przypadku pomp powietrznych, niestety wahania temperatury powietrza będą wpływać na parametry pracy pompy w znacznym zakresie. Trudniej będzie więc przewidzieć jej efektywność. Jednakże jeśli nie ma warunków do wykonania odwiertów lub nie dysponujemy odpowiednimi funduszami (pompy ciepła gruntowe są kosztowniejsze), to trzeba zdecydować się na pompę powietrze.

Więcej o pompach ciepła – pompy ciepła Żywiec.

Zastosowanie kotła gazowego.

W przypadku Kidy do naszej posesji doprowadzona jest sieć gazowa, możemy zdecydować się na rozwiązanie jeszcze lepsze i bardziej efektywne. Możemy zdecydować się na kocioł gazowy. Jest to opcją korzystną także w przypadkach starszych budynków z już istniejącą instalacją grzewczą. Tutaj bowiem tylko wymieniamy źródło ciepła dla całej instalacji na bardziej ekologiczne. Współcześnie stosowane kotły gazowe posiadają liczne zabezpieczenia, toteż nie powinniśmy mieć jakichkolwiek obaw w tym zakresie. Generalnie rzecz biorąc, jeśli zdecydujemy się obecnie na kotły gazowe w Żywcu możemy nawet liczyć na stosunkowo spore poziomy dopłat do ekologicznych źródeł ogrzewania. Warto sprawdzić lokalnie działające programy dopłat i dofinansowań. Może się bowiem okazać, iż wymiana kotła na kocioł gazowy będzie dla nas bardziej opłacalna niż nam się to wydaje. Może być tak, iż sam kocioł będzie nas kosztować nawet o 50% taniej. Dużo zależy od aktualnych programów dopłat oraz naszej sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz