Przemysł

Klejenie w przemyśle. Nowoczesne kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Klejenie w przemyśle, jest technologią popularną, bardzo często stosowaną. Oczywiście jest to klejenie zupełnie odmienne od tego, jakie znamy z naszych domowych zastosowań. Tutaj bowiem znajdują swoje zastosowanie najnowocześniejsze kleje technologiczne. Kleje, zapewniające wysoki poziom trwałości wytwarzanych spoin. Są one także utwardzane promieniowaniem UV. Dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w lakiernictwie, gdzie w celu osiągnięcia lepszych parametrów technicznych powłok lakierniczych, są one utwardzane promieniowaniem UV. Klejenie w przemyśle jest więc obecnie procesem w pełni nowoczesnym, korzystającym z najnowszych osiągnięci technologicznych.

Jak przebiega klejenie w przemyśle, z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV?

Samo klejenie w przemyśle w tym przypadku, będzie przebiegać w zasadzie w bardzo zbliżony sposób do innych technologii klejenia. Niemniej jednak w tym przypadku, kluczową rolę dla jakości wykonywanych spoin, będzie odgrywać prawidłowe przygotowanie powierzchni do klejenia. Istotne będzie także to, czy zastosowanie przemysłowe urządzenia i lampy UV będą w pełni sprawne, bowiem jakiekolwiek nieprawidłowości w ich pracy, automatycznie przekładają się na obniżenie jakości wykonywanych spoin klejowych.

Sam proces przygotowania spoiny do utwardzania wyglądać będzie następująco:

  • Powierzchnie klejone, poszczególnych elementów muszą być oczyszczone, odtłuszczone i wygładzone. Należy usunąć wszelkie nierówności i chropowatość, aby powierzchnia była czysta i idealnie gładka.
  • Na obydwu powierzchniach, uprzednio przygotowanych, należy rozprowadzić równomierną, cienką warstwę kleju.
  • Elementy można ze sobą połączyć, i przeznaczyć do utwardzania.

Sam proces więc wygląda całkiem prosto i korzystnie. Warto jednakże pamiętać, iż ta technologia charakteryzuje się jeszcze innymi korzyściami. Nie tylko proste przygotowanie spoiny jest tutaj bardzo ważne.

Pozostałe korzyści płynące z zastosowania tego typu rozwiązań, przedstawiają się następująco:

  • Trwała i dobra jakościowo spoina
  • Łatwe przygotowanie elementów do klejenia
  • Szybki czas utwardzania spoiny – w niektórych przypadkach, pełne utwardzenie można osiągnąć w czasie nawet kilkunastu sekund.
  • Długi czas żywotności kleju – mamy nawet godzinę czasu na to, aby przeprowadzić utwardzanie. W tym czasie możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami i korygować ich ustawienie względem siebie. Po tym czasie, niezbędne będzie oczyszczenie kleju i ponowne przygotowanie spoiny.

Są to niewątpliwie konkretne korzyści, które przesądzają o wysokiej popularności tej technologii klejenia. Inwestując w odpowiedniej klasy promienniki typu UV, będziemy mieli możliwość wdrożenia tej technologii w praktycznie każdej linii produkcyjnej. Do dyspozycji będziemy mieć także ręczne promienniki, które pozwolą przeprowadzać utwardzanie ręczne, w terenie. Jest to więc technologia w zasadzie bardzo wszechstronna.

Dodaj komentarz