Ogród

Najpiękniejszy krzewy ozdobne do przydomowego ogrodu.

Każdy przydomowy ogród zasługuje na to, aby być pięknym i estetycznym. Aby każda osoba w nim przebywająca mogła czuć się wyjątkowo dobrze i komfortowo. Dlatego też, będąc szczęśliwym posiadaczem wolnej przestrzeni wkoło swojego domu jednorodzinnego, warto zadbać o to, aby urządzony tam ogród był rzeczywiście piękny i estetyczny. W tym cel koniecznością będzie nasadzenie odpowiednich roślin ozdobnych, kwiatów, krzewów i drzewek, które zapewnią wysoki poziom estetyki, i zagwarantują idealne tło do codziennego relaksu. Jednymi zaś z najlepszych ozdób do przydomowego ogrodu są wieloletni krzewy z rodziny wrzosowatych, czyli Azalie i Różaneczniki. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej najważniejszym kwestiom związanym z ich uprawą w przydomowych ogrodach.

Wybór odpowiednich odmian Azalii i Różaneczników.

W pierwszej kolejności powinniśmy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie odmiany tych przepięknych krzewów ozdobnych będą nadawać się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich są niestety zbyt mało odporne na mrozy, wobec czego możliwe jest jedynie uch uprawianie w doniczkach, aby na czas zimy przechować je w cieplejszych pomieszczeniach gospodarczych. Znajdziemy jednak bardzo dużo odmian, które bez większych problemów będą w stanie przetrwać nawet mrozy na poziomie 20-30 stopni poniżej zera, co już sprawia, iż nawet najgorsze zimy w naszej strefie klimatycznej nie powinny wyrządzić roślinom żadnej krzywdy. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy im stwarzać odpowiednie warunki do przygotowanie się na mrozy. W tym celu w okresie jesiennym, powinniśmy zarówno Azalie, jak i Różaneczniki solidnie nawodnić, oraz dodatkowo ocieplić nasadę korzenia, chociażby suchymi liśćmi, czy też sucha trawą. Nie jest to nic nadzwyczaj wymagającego, ale trzeba pamiętać, iż rośliny z rodziny Rhododendron, ogólnie nie stawiają przed ogrodnikami zbyt wielkich wymagań, toteż ich uprawa jest dość rozpowszechniona.

Przygotowanie do uprawy Azalii.

Skoro wybierzemy już odpowiednie odmiany, zdolne do przetrwania silnych mrozów, charakterystycznych dla naszej strefy klimatycznej, koniecznością będzie jeszcze prawidłowe przygotowanie gruntu po uch uprawę, oraz staranny dobór stanowiska. Musimy tutaj pamiętać, iż każdy, dobry dostawca Azalii powinien nam podać szczegółowe wytyczne w tym zakresie. Jeśli jednak wchodzimy w ich posiadanie inną drogą, można przyjąć założenie, iż większość roślin ma zbliżone warunki uprawy toteż można postąpić według prostych wytycznych. Stanowisko powinno być zacienione i wilgotne, najlepiej w towarzystwie większego drzewa, które takowy cień zapewni. Gleba zaś powinna charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH, toteż najlepsza będzie tutaj mieszanka gleby ogrodniczej, kory sosnowej oraz nie odkwaszanego torfu w równych proporcjach. Postępowanie według tych prostych wytycznych, powinno przynieść zadowalające efekty w uprawie niemal każdej odmiany Różaneczników i Azalii, choć z całą pewnością znajdą się odmiany, które będą mieć nieco bardziej szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

Dodaj komentarz