Ogród

Różaneczniki i ich uprawa w ogrodach.

Uprawa Różanecznika w przydomowym ogrodzie, czy też nawet w domu to bardzo dobry sposób na podniesie estetyki urządzenia ogrodu czy też wnętrz. Tym bardziej, iż Różaneczniki to rośliny nie wymagające zbyt wiele pracy jeśli chodzi o ich pielęgnacje. Najważniejsze w ich przypadku jest prawidłowe przygotowanie podłoża oraz wybór stanowiska, w którym roślina będzie miała zapewniona dostateczna ilość cienia oraz wilgotności. Zobaczmy w takim razie, jak poradzić sobie z tymi problemami oraz jak zadbać w późniejszym etapie o uprawiane w ogrodzie Różaneczniki.

Wybór stanowiska i przygotowanie gleby.

Do zdecydowanie najważniejszych kwestii związanych z uprawę Różaneczników w przydomowym ogrodzie, jak już wspomnieliśmy należy zaliczyć wybór stanowiska oraz prawidłowe przygotowanie gleby. Jeśli chodzi o stanowisko, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie zacienionych miejsc w towarzystwie większych drzewek, które zapewnią cień. Oczywiście musimy tutaj pamiętać, iż nie każde drzewko nadaje się na większego sąsiada Różaneczników. Mogą to być drzewa tylko i wyłącznie o głębokim systemie korzeniowym (miłorząb japoński), bowiem Różanecznik posiada system korzeniowy płytki, i jakakolwiek roślina większa o takim samym systemie, zabierałaby wszystkie składniki odżywcze z gleby. Do tego, warto jeszcze aby w pobliżu stanowisk uprawy Różaneczników zlokalizowane było jakieś niewielkie nawet oczko wodne. Musimy bowiem pamiętać, iż Różaneczniki potrzebują sporego poziomu wilgotności, a takie oczko będzie w stanie skutecznie go zapewnić na lokalnym poziomie.

Pielęgnacja Różaneczników.

Jak już wspomnieliśmy Różaneczniki nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji. Podstawowymi zadaniami ogrodnika będzie tutaj dbałość o systematyczne podlewanie i ewentualne doglądanie rośliny pod kątem chorób i szkodników. Poza tym, od czasu do czasu warto zasilić też glebę odpowiednimi nawozami do Azalii i Różaneczników, aby nieco poprawić jej odczyn pH i wartości odżywcze. Nie musimy tutaj przeprowadzać żadnych cięć i innych prac. Ewentualnie można pamiętać o ręcznym usuwanie starych i zeschniętych gałęzi. Najważniejsze w pracach pielęgnacyjnych będzie prawidłowe przygotowanie Różaneczników do przetrwania sezonu zimowego. W tym celu należy na jesień roślinkę obficie nawodnić, a następnie warto także dodatkowo ogacić w korzeń i łodygę. Dzięki temu, temperatura w miejscu korzenia, najważniejszego elementu rośliny, nigdy nie spadnie do niebezpiecznego dla niej poziomu. Skoro korzeń przetrwa zimę to na wiosną, zasysając wartości odżywcze z gleby przymarznięte gałęzie z całą pewnością odzyskają swój dawny koloryt.

Generalnie rzecz ujmując można tutaj powiedzieć, iż przydomowy ogród to dokonałe wręcz miejsce na uprawę Azalii i Różaneczników, wobec czego warto tutaj posiadać odpowiednią wiedzę z tego zakresu. Dzięki niej będziemy mogli samodzielnie wszystko przygotować do uprawy Różaneczników a następnie prawidłowo o nie zadbać.

Dodaj komentarz