Logistyka

Obsługa logistyczna kontenerów.

Współczesny transport międzynarodowy opiera się przede wszystkim na transporcie kontenerowym, co jest wynikiem faktu, iż zapewnia on nam możliwość zastosowania wielu różnych środków transportu. Generalnie można powiedzieć, iż w zdecydowanej większości przypadków, transport kontenerowy będzie sprawdzać się zdecydowanie najlepiej ze wszystkich innych możliwości. Warto więc tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom związanym właśnie z transportem i magazynowaniem kontenerów, aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie korzystania z tej metody logistyki w dużych i średnich firmach.

Zalety korzystania z transportu kontenerowego.

Do zdecydowanie największych zalet transportu kontenerowego należy tutaj zaliczyć kwestię tego, iż kontenery możemy transportować wieloma różnymi drogami. Najpopularniejszą będzie rzecz jasna najwolniejsza i jednocześnie najprzystępniejsza cenowo droga morska. Tutaj statki transportowe, wielkie kontenerowce, są w stanie za jednym razem przewieźć tysiące kontenerów na drugi koniec świata, co znacznie ułatwia pracę dla wielu przedsiębiorstw, które korzystają z kooperacji pomiędzy wieloma, rozsianymi po świecie zakładami. Warto tutaj podkreślić od razu, iż w zdecydowanej większości przypadków, firmy korzystające z transportu kontenerowego nie organizują go samodzielnie, tylko korzystają z usług zewnętrznych firm logistycznych, co pozwala im na jeszcze większe ograniczenie kosztów transportowych. W tym przypadku, pełna logistyka w zakresie kontenerów będzie o wiele przystępniejsza cenowo, bowiem nie trzeba będzie we własnym zakresie utrzymywać kosztownej infrastruktury, oraz opłacać pracowników magazynowych, tym bardziej, iż sam magazyn, nigdy nie będzie przez jedną firmę wykorzystany w stu procentach. Wynajem powierzchni magazynowej, wraz z obsługą logistyczną kontenerów, będzie tutaj więc rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym.

Pozostałe kwestie związane z transportem kontenerów.

Jak już wspomnieliśmy, transport kontenerów może się odbywać przy wykorzystaniu wielu dróg transportowych, przy czym najpopularniejszą jest bez wątpienia droga morska. Niemniej jednak w pierwszej kolejności, będzie tutaj wykorzystywana droga samochodowa lub kolejowa, aby kontenery dostarczyć do portu. W skrajnych przypadkach, kiedy bardzo zależy nam na czasie dostarczenia kontenera z surowcem bądź też półproduktem do dalszej pracy, można wykorzystać drogę powietrzną, niemniej jednak jest ona szalenie kosztowna. W zamian za to jednak otrzymujemy skrócenie czasu transportu z kilku tygodni do nawet jednej doby. Można więc powiedzieć, iż w skrajnych, awaryjnych przypadkach, transport drogą powietrzną wydaje się być rozwiązaniem wręcz idealnym, jeśli trzeba w ciągu kilkunastu godzin dostarczyć kontenery z surowcem bądź półproduktem do dalszej obróbki kontrahentowi.

Dodaj komentarz