Odwadnianie

Pompy ściekowe i ich eksploatacja w przemyśle.

Pompy ściekowe stanowią bardzo szeroką grupę pomp, wykorzystywanych w wielu różnych branżach przemysłowych. Oczywiście najważniejszym ich zastosowaniem będzie gospodarka wodno ściekowa. Jednakże będą się także pojawiać w firmach z branży budowlanej czy też wydobywczej. Wynika to głównie z faktu ich zdolności do pompowania szlamu i mediów zanieczyszczonych ciałami stałymi. Najważniejszą cechą, jaką charakteryzują się pompy ściekowe będzie duży wolny przelot. To właśnie on zapewnia możliwość pompowania ciał stałych znajdujących się wewnątrz pompowanej cieczy.

Pompy ściekowe w gospodarce wodno-kanalizacyjnej.

Jak już wspomnieliśmy pompy ściekowe najczęściej swoje zastosowanie znajdują w jednostkach administracji w branży wodno-ściekowej. Miejskie zakłady wodociągów i kanalizacji wykorzystują tego typu pompy w swoich codziennych działaniach. Oczywiście tutaj najczęściej będziemy mieć do czynienia z pompami dużymi, o dużej wydajności. Są to pompy stacjonarne, montowane na przepompowniach. Najczęściej w całej baterii pomp, zapewniając sprawną pracę przy obsłudze linii kanalizacyjnych.

Pozostałe zastosowanie pomp ściekowych.

Bardzo często jednak, znajdują one także zastosowanie w innych branżach. Na przykład w branży wydobywczej czy też budowlanej. W branży wydobywczej, będą przydatne ze względu na fakt iż podczas wydobycia bardzo często natrafia się na wody gruntowe. Te zaś mieszając się z ziemią, gliną, piaskiem i innymi zanieczyszczeniami mogą tworzyć muł, szlam. Tego typu cieczy zaś, nie wypompujemy standardową pompą. Tutaj niezbędne będą profesjonalne pompy ściekowe

W branży budowlanej zaś, będą one przydatne w sytuacjach zalanych wykopów. Czasami w toku prac budowlanych, głównie ziemnych, będzie także dochodziło do uszkodzenia linii kanalizacyjnych. Tutaj pompy ściekowe będą niezastąpione.

Ostatecznie, bardzo często można spotkać się z ich zastosowaniem w jednostkach straży pożarnej. Tutaj będą wykorzystywane głównie w akcjach związanych z usuwaniem skutków powodzi i podstopień.

Zaopatrzenie w pompy ściekowe

Konieczność eksploatowania pomp ściekowych w poszczególnych przedsiębiorstwach będzie stać na różnym poziomie. Wobec tego też, nie każda firma będzie musiała od razu dokonać zakupu pompy na własność. Bardzo często, w przypadku mniejszego zapotrzebowania na pracę pomp ściekowych, wystarczy ich wypożyczanie. Jest to wygodna opcją, bowiem w tym przypadku nie trzeba się przejmować kwestiami utrzymania pompy. Właścicielem jest tutaj wypożyczalnia pomp ściekowych, toteż wypożyczalnia będzie zajmować się serwisowaniem i utrzymaniem pomp w dobrym stanie. Użytkownik powinien jedynie pamiętać o podstawowych kwestiach związanych z eksploatacją pomp. Tak, aby mógł ja zwrócić do wypożyczalni w stanie takim samym, w jakim ją wypożyczył. Co więcej, wypożyczalnia pomp ściekowych, będzie w stanie zagwarantować nam większą różnorodność pomp. Dzięki temu, w razie zapotrzebowania, będzie można wynająć dokładnie taki model pompy, jaki jest nam potrzebny w danym przypadku. Dlatego też, warto pamiętać, iż nie zawsze zakup pompy ściekowej będzie rozwiązaniem najlepszym.

Dodaj komentarz