Odwadnianie

Prawidłowe przeprowadzanie odwadniania.

Odwadnianie terenów zalanych przy pomocy odpowiednich do tego celu pomp, wymaga podstawowej wiedzy w tym zakresie, aby poprawnie dobrać samą pompę, zaś w niektórych przypadkach także i inne elementy niezbędne przy odwadnianiu, takie jak na przykład system igłofiltrów. Jeśli chodzi jednak o odwadnianie igłofiltrami to będzie ono przeprowadzane tylko w niektórych okolicznościach przede wszystkim budowlanych, kiedy konieczne jest usunięcie zalegających pokładów wody na terenie prowadzenia prac, bądź też należy obniżyć poziom wody gruntowej, do stopnia, który umożliwi bezpieczne przeprowadzenie prac w danym terenie. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć iż prowadzenie prac odwodnieniowych przy zastosowaniu systemów igłofiltrowych będzie na chwilę obecną jednym z bardziej wydajnych rozwiązań w tym zakresie, wobec czego należy tę opcję bardzo dokładnie przemyśleć. Mimo iż wymaga nieco wiedzy i czasu jeśli chodzi o sam montaż igłofiltrów, to jednak efektywność tak przygotowanego systemu odwadniania będzie znaczeni przewyższać inne rozwiązania. Zobaczmy więc na czym polega odwadnianie przy zastosowaniu igłofiltrów, oraz jak do tej kwestii podejść wystarczająco starannie, aby wykorzystać wszystkie zalety systemów igłofiltrowych.

Z czego składa się zestaw igłofiltrowy?

To chyba podstawowa wiedza w tym zakresie, jaką powinien posiadać każdy przedsiębiorca budowlana, która pozwoli mu na samodzielnie dobieranie poszczególnych elementów niezbędnych w zestawach igłofiltrowych do odwodnień. Przede wszystkim więc w składa zestawu igłofiltrowego muszę wejść same igłofiltry czyli cienkie rury, o średnicy do 2 cali, które zakończone będą aktywną końcówką ssawną z filtrem, poprzez którą zasysana jest ciecz z gruntu. Każdy igłofiltr musi być podłączony do kolektora ssącego , który w następnej kolejności jest podłączony do agregatu pompowego dużej wydajności, ustalonej na podstawie ilości wody do odpompowania w ciągu jednej godziny. Tutaj koniecznie trzeba zastosować odpowiednio dobrane pompy wysokiej wydajności szczególnie w przypadku kiedy prace będą prowadzone na dość rozległym terenie, z którego należy odprowadzić zalegającą w gruncie wodę.

Zakup czy wynajem?

W wielu przypadkach koniecznością stanie się zakup całego zestawu igłofiltrowego, niemniej jednak w sytuacjach kiedy poza jednokrotnym wykorzystaniem zestawu nie przewidujemy dla niego więcej zapotrzebowania, o wiele rozsądniejszym wydaje się być jego wypożyczenie. Z pomocą przyjdą nam tutaj zwykłe wypożyczalnie pomp do wody, które w wielu przypadkach posiadają na stanie także odpowiednie zestawy igłofiltrów o różnej wydajności. Będzie to na pewno rozwiązaniem bardziej optymalnym pod względem kosztów przeprowadzenia odwodnienia, wobec czego warto mieć takie rozwiązanie na względzie, tym bardziej iż koszty zakupu odpowiednich zestawów igłofiltrowych będą naprawdę dość wysokie, przez co też staje się to opłacalne tylko w przypadku kiedy planujemy nieco większą częstotliwość wykorzystywania tego typu sprzętu. W przeciwnym przypadku jego wynajęcie z wypożyczalni jest rozwiązaniem idealnym.

Dodaj komentarz