Motoryzacja

Prawidłowa praca osuszacza powietrza.

Osuszacz powietrza to jeden z bardziej istotnych elementów każdego układu pneumatycznego w ciężarowych pojazdach samochodowych. Jego zadaniem jest obniżenie poziomu wilgotności sprężanego powietrza do 20%, co jest wymagane do prawidłowej pracy elementów korzystających ze sprężonego powietrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju zaciski hamulcowe, czy też siłowniki, które przecież do poprawnej pracy potrzebują sprężonego powietrza. Musimy także pamiętać o tym, aby zapewnić sobie poprawną pracę całego układu hamulcowego, a tym samym zagwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa poruszania się naszymi pojazdami. Zobaczmy zatem, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo dla wszystkich elementów naszego pojazdu, oraz jak nie doprowadzić do kosztownych napraw i wymian części na nowe.

Systematyczna kontrola stanu technicznego układu pneumatycznego.

Jednym ze zdecydowanie najlepszych sposobów na uniknięcie ponoszenia wygórowanych kosztów wymiany poszczególnych elementów układu na nowe jest stała kontrola ich stanu technicznego. W takiej sytuacji, w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości możliwe będzie natychmiastowe usuwanie przyczyn, a ewentualne uszkodzenia osuszacza, siłowników i zacisków hamulcowych mogą być poddane regeneracji w miejsce wymiany na nowe. Będzie to rozwiązaniem o wiele bardziej oszczędnym, gdyż regeneracja osuszaczy powietrza jest o dużo tańsza, a co więcej zapewnia nam możliwość dalszego eksploatowania posiadanego już osuszacza, czyli raz poniesione przez nas wydatki, w dalszym ciągu będą się zwracać. Jeśli wymienimy osuszacz na nowy, to koszt poprzedniego będzie wyższy w przeliczeniu na jego roboczogodziny, niż w przypadku, kiedy uda nam się go zregenerować i eksploatować przez kolejne lata. Dlatego też, tak istotnym elementem będzie tutaj sprawne i skuteczne wychwytywanie drobnych uszkodzeń i nieprawidłowości w działaniu, niż stała eksploatacja do wykończenia sprzętu, a następnie wymiana.

Dlaczego przeprowadzać regenerację?

Przeprowadzanie regeneracji siłowników, zacisków oraz osuszaczy to przede wszystkim wyraźne ograniczenie kosztów eksplaotacji pojazdów ciężarowych, co jest szczególnie istotne w przypadku prowadzenia firmy transportowej. Tutaj nagła wymiana kilku zaledwie osuszaczy powietrza może nieść za sobą bardzo poważne koszty, których lepiej uniknąć. Dlatego też, warto zapobiegać takim sytuacjom, i tak jak wspomnieliśmy, regularnie sprawdzać stan techniczny elementów układu pneumatycznego i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast przeprowadzić skuteczną regenerację. Wymiana na nowy powinna być tutaj tylko i wyłącznie ostatecznością, w przypadku, kiedy regeneracja jest absolutnie niemożliwa. Z doświadczenia jednak wiemy, iż regeneracja jest najbardziej możliwa w zdecydowanej większości przypadków.

Dodaj komentarz