Inne

Szukamy dobrej lornetki.

Znalezienie solidnej i dobrej jakościowo lornetki to bardzo trudne zadanie, szczególnie dla kogoś, kto jeszcze nie miał do czynienia ze sprzętem optycznym. Trzeba tutaj przecież dość dobrze rozeznawać się przynajmniej w oznaczeniach lornetek, aby umiejętnie dobrać sprzęt, który sprawdzi się w najprawdopodobniejszych zastosowaniach. Z całą pewnością też, nie ma bardzo sensu zakup sprzętu od mało znanych producentów, którzy nie sa w stanie zagwarantować nam wysokiego poziomu jakości produkowanych sprzętów. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrej lornetki wytwarzanej przez uznanego na rynku producenta, dzięki czemu posłuży nam wystarczająco długo, a co najważniejsze zapewni doskonały poziom rozrywki.

Podstawowe oznaczenia lornetek.

Jeśli chodzi o podstawowe oznaczenia lornetek to na chwilę obecną są one już całkowicie ustandaryzowane, a dzięki temu, niezależnie od producenta oznaczenia będą tutaj takie same. Chodzi oczywiście o parametry techniczne a nie o kwestie indywidualnej nazwy modelu lornetki danego producenta, bowiem ta jest zawsze inna. Otóż podstawowe oznaczenie określające podstawowe parametry techniczne, wyrażone jest w dwóch liczba rozdzielonych małym znakiem „x”. będzie to na przykład AAxBB, gdzie AA – to oznaczenie krotności powiększenia urządzenia, zaś BB – to średnica soczewek zastosowanych w konstrukcji lornetki.

  • Krotność powiększenia – informuje nas o tym, w jaki sposób będziemy mogli obserwować poszczególne obiekty. Dla przykład jeśli krotność powiększenia będzie wynosić 10, to w przypadku obserwacji obiektu z odległości 100 m, będzie on dla nas wyglądać jakby był oddalony o 10m.
  • Średnica soczewki – będzie przekładać się na jasność urządzenia. Im większa średnica tym jaśniejsza lornetka, i tym lepiej będzie się sprawdzać nawet w mrocznych warunkach, kiedy brakuje dostępu do słońca. Lornetki o średnicy szkieł sięgającej 50mm i większej, pozwalają na bardzo dobrą widoczność także po zmroku, kiedy już brakuje normalnego światła dziennego.

Dobry producent.

Skoro już wiemy jak oznaczane są lornetki to jesteśmy w stanie dość precyzyjnie określić nasze potrzeby i wybrać sobie lornetkę idealna do naszych potrzeb. jednakże powinniśmy szczególną uwagę zwrócić jeszcze na kwestie producenta, bowiem to od niego w dużej mierze zależeć będzie kwestia jakości poszczególnych urządzeń. Warto na przykład przejrzeć sobie parametry techniczne oraz materiały stosowane przy produkcji zwykłych, najtańszych lornetkę oraz sprawdzić na stronie alpenoptics.pl, jakie materiały stosuje firma Alpen, aby przekonać się, iż w tym szczególnym przypadku faktycznie czasem warto wyłożyć nieco większe pieniądze, na zakup dobrej lornetki, aby dzięki temu cieszyć się jej użytkowaniem przez długi czas. Niestety ale lornetki najprostsze, produkowane przez mniej znanych producentów, raczej nie będą w stanie im dorównać pod kątem jakości a co za tym idzie, dość szybko ulegną uszkodzeniu lub też wyeksploatowaniu.

Dodaj komentarz