Logistyka

Transport towarów z wykorzystaniem kontenerów.

Współczesna organizacja transportu na większą skalę, na większych odległościach wymaga zastosowania kontenerów, które charakteryzują się w tym przypadku szeregiem bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim są bardzo łatwe do przeładowywania pomiędzy poszczególnymi środkami transportu, a to sprawia, iż w transporcie międzynarodowym jest to wręcz środek niezastąpiony. Coraz większa ilość firm prowadzących działalność w oparciu o kooperację z zagranicznymi dostawcami oraz odbiorcami, decyduje się także na podjęcie współpracy z zewnętrznymi usługodawcami, oferującymi profesjonalna obsługę magazynową kontenerów, oraz bezpieczny i szybki transport kontenerów. Zobaczmy jednak jak to wszystko wygląda z bliższa, oraz jakie faktycznie korzyści płyną z zastosowania tego środka transportu.

Korzyści płynące z zastosowania kontenerów.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje tutaj fakt, iż przy odpowiednim wyposażeniu magazynowym, kontenery można dowolnie przeładowywać pomiędzy różnorodnymi środkami transportu. Tak więc z magazynu mogą one wyjechać na samochodach, lub w niektórych przypadkach, kiedy pod ręką jest bocznica kolejowa, na wagonach. W taki sposób trafiają najczęściej na magazyny portowe, gdzie przy pomocy dźwigów ładowane są na potężne kontenerowce, którymi w następnej kolejności bezpiecznie i pewnie docierają na odległe kontynenty. Co prawda nie jest to najszybszym rozwiązaniem, niemniej jednak w porównaniu z innymi rozwiązaniami, szczególnie w transporcie międzykontynentalnym, zdecydowanie najtańsze i najbezpieczniejsze. Przy odpowiednim planowaniu logistycznym, można tak zaplanować transporty towarów i surowców, pomiędzy poszczególnymi kooperantami, że pięcio tygodniowy transport nie sprawi żadnych trudności na produkcji. Generalnie można więc powiedzieć, iż jest to rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, z którego warto korzystać, szczególnie w przypadku współpracy z zagranicznymi kontrahentami.

Trudności wynikające z natury logistycznej.

Pomimo wszystkich tych zalet musimy jednak pamiętać, iż w większości przypadków, żadnego średniego przedsiębiorcę, nie będzie stać na przygotowanie własnego obiektu magazynowego z możliwością obsługi kontenerów. Trzeba tutaj przyznać, iż transport kontenerowy jest stosunkowo kosztowny w przygotowaniu logistycznym, aczkolwiek w kwestii samych kosztów transportu nie jest to już aż tak kosztowne. Zdecydowana większość korzystających z tego rozwiązania firm, zleca obsługę kontenerów na zewnątrz, do specjalizujących się w tym przedsiębiorstw, które posiadają odpowiednią infrastrukturę magazynową, a do tego dysponują sporym zapasem przestrzeni magazynowej. Tego typu przedsiębiorstwa, z reguły też obsługują większą ilość przedsiębiorców, dzięki czemu zarówno składowanie towarów i surowców, jak również sam transport kontenerowy okazuje się przystępniejszy jeśli chodzi o koszty jednostkowe. Jednym słowem jest to jedno z najlepszych rozwiązań logistycznych dla każdego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w kooperacji z zagranicznymi kooperantami.

Dodaj komentarz