Wykończenia wnętrz

Wybór okien do domu.

Wśród wszystkich działań podczas budowy nowego domu, do zdecydowanie najtrudniejszych na chwilę obecną będzie należeć wybór okien. Problemem będzie nie tyle ich estetyczne dopasowanie do naszych planów wykończenia wnętrz i elewacji, co kwestia doboru materiału z jakiego będą wykonane, oraz samych parametrów technicznych okna. Na dzień dzisiejszy możemy wybierać pomiędzy oknami PCV i drewnianymi, które w zasadzie stoją na podobnym poziomie estetycznym i technologicznym, dzięki czemu osiągane parametry techniczne także będą dość podobne. Zobaczmy zatem, jak podejść do kwestii wyboru stolarki okiennej, aby okna sprawdziły się w codziennej eksploatacji i nie sprawiały nam żadnych poważniejszych trudności.

Technologia i parametry techniczne.

Przede wszystkim powinniśmy unikać okien starszych modeli, gdyż będą one niezbyt dobrze sprawdzać się zarówno w kwestii parametrów technicznych jak i funkcjonalności. Skupić się należy na oknach produkowanych w nowych technologiach, niezależnie od tego czy będą to okna PCV czy też drewniane. Duże znaczenie będzie mieć tutaj kwestia parametrów izolacji termicznej oraz akustycznej. Przenikalność ciepła przez okna należy do najwyższych w całym budynku, toteż dobór okien o niskiej przenikalności, zapewni nam oszczędności na ogrzewaniu. Co prawda okna takie będą droższe w zakupie, jednakże oszczędności wynikające z ich zastosowania, zapewnią, że koszt zwróci się w ciągu kilku sezonów grzewczych. Co więcej, okna nowej generacji, posiadają bardzo dobrą izolację akustyczną, poprzez zastosowanie wielokomorowego szkła hartowanego, dzięki czemu do środka pomieszczeń mieszkalnych nie będą przedostawać się hałasy z zewnątrz. Tak więc, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na parametry techniczne w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej, a dopiero potem przechodzimy do kolejnych zagadnień.

Materiał konstrukcyjny okna.

Ostatnia kwestią, kiedy już wybierzemy okna spełniające nasze kryteria w zakresie parametrów technicznych, będzie dobranie odpowiedniego materiału konstrukcyjnego okien. W tej kwestii mamy do wyboru stolarkę drewnianą oraz PCV, przy czym trzeba przyznać, iż obydwa te materiały zapewniają nam bardzo dobry, wysoki poziom estetyczny, toteż w tej kwestii raczej nie będzie większych zmartwień dla inwestora. Ważniejsze będzie to, czego faktycznie oczekujemy od naszych okien. Trzeba przyznać, iż przykładowe okna drewniane z bielskiej firmy Drew Dom, zapewniają nam bardzo dobry poziom funkcjonalności i są wyjątkowo starannie wykonane. Parametry techniczne stoją na bardzo wysokim poziomie, a co za tym idzie, możliwe jest zapewnienie sobie doskonałego poziomu izolacji termicznej oraz akustycznej. Estetyka i jakość wykonania stoją na bardzo wysokim poziomie, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż racji zastosowania naturalnego materiału konstrukcyjnego, cena będzie nieco wyższa. Wybór jak najbardziej dobry, szczególnie dla osób które cenią sobie piękno naturalnego drewna. Pozostali mogą spokojnie zdecydować się na okna PCV i tez nie będą żałować.

Dodaj komentarz