Gastronomia

Zakup dobrego wina z górnej półki.

Umiejętność zakupienia dobrego jakościowo wina z górnej półki, wcale nie jest taka prosta, bowiem wina na rynku mamy stosunkowo sporo, w różnych rodzajach, a co gorsza, a bardzo zróżnicowanej jakości. Przede wszystkim więc będziemy musieli umiejętnie określić jakość wina, które mamy zamiar zakupić, a następnie sprawdzić jeszcze czy jest to rzeczywiście wino godne naszej uwagi. Chodzi o to, aby wino przetestować zanim podamy je na stół, żeby potem nie było żadnych przykrych niespodzianek, że dajemy na stół naszym gościom, wino niesprawdzone, a co gorsza, niskiej jakości. Sprawdźmy wobec tego, gdzie będzie można znaleźć rzeczywiście dobre jakościowo wino, i jak dokonać sprawdzenia, aby mieć sto procent pewności, iż jest to rzeczywiście wino dobrej klasy.

Odpowiedni sklep z winem.

W pierwszej kolejności będziemy musieli znaleźć odpowiedni sklep winiarski, w którym będziemy mieli do wyboru odpowiednio szeroki asortyment win. Chodzi tutaj oczywiście o wina z górnej półki, a nie wina z reguły dystrybuowane w monopolowych, których najważniejszych wyznacznikiem jakości jest procentowa zawartość alkoholu. My mamy na myśli wina z najlepszych światowych winiarni, produkowane z najlepszej jakości owoców, z najlepszych odmian i szczepów winogron. Tak więc znalezienie solidnego sklepu z winem, gdzie będziemy mogli dokonać zakupu takich właśnie, najlepszych win, będzie tutaj podstawą. Oczywiście nie trzeba od razu wybierać się do sklepu osobiście, bowiem wiele sklepów, prowadzi sprzedaż za pośrednictwem Internetu. Przykładem może być chociażby jeden z bardziej popularnych, internetowych sklepów z winem w naszym kraju, czyli 101win.pl, gdzie faktycznie można znaleźć najlepsze wina sprowadzane z najlepszych winnic całego świata. Tego typu sklepów rzecz jasna funkcjonuje w naszym kraju więcej, toteż i wybór będziemy mieć większy. Niemnie jednak, jeśli chcemy rzeczywiście mieć pełen wpływ na wybór konkretnej butelki, powinniśmy znaleźć sklep stacjonarny, aby mieć możliwość przyjrzenia się butelce i jej zawartości przed dokonaniem zakupu.

Oceniamy jakość wina.

W przypadku kiedy kupujemy wino w sklepie internetowym, ten punkt w zasadzie można sobie darować, niemniej jednak jeśli kupujemy wino w sklepie stacjonarnym, powinniśmy starannie przyjrzeć się zaproponowanej nam przez sprzedawcę butelce. Głównie chodzi nam tutaj o sprawdzenie czy kolor jest jednolity i wystarczająco klarowny, oraz czy nie pływają wewnątrz żadne osady, bowiem są to podstawowe uchybienia, po których możemy stwierdzić, iż wino nie nadaje się do konsumpcji.

Następnym krokiem będzie testowanie zapachu oraz smaku wina. Tutaj musimy oczywiście odkorkować butelkę i nalać sobie pełna lampkę. Po odstawieniu jej na krótki czasu, należy zbliżyć lampkę do nosa i wciągnąć zapach bardzo starannie, starając się wychwycić wszystkie jego szczegóły. Jeśli nie znajdziemy w winie jakichkolwiek negatywnych zapachów, stęchlizny czy innych odrzucających nas, można powiedzieć, iż będzie to wino, które można poddać testom smakowym. Jeśli zaś chodzi o smak wina, to przede wszystkim nie powinien się tutaj wybijać żaden z jego elementów. Powinniśmy mieć możność wychwycenia pełnego bukietu wina, o aromacie owoców z jakich zostało zrobione. Ważnym jest też zwrócenie uwagi na fakt, jak długo w ustach po przełknięciu utrzymuje się smak wina. Jeśli będzie to okres co najmniej jednej minuty lub dłuższy, to rzeczywiście będziemy mieć do czynienia z dobrym winem, które warto postawić na stole.

Dodaj komentarz