Zdrowie

Zioła dla chorych na zaćmę.

Zaćma jest chorobą, której głównym objawem jest stale pogarszająca się ostrość wzroku. Osoba chora z czasem zaczyna widzieć coraz gorzej, a ostatecznie może dojść nawet o całkowitej utraty wzroku. Oczywiście będziemy tutaj mieć do czynienia z różnym typami zaćmy, a każdy z nich wymagać będzie nieco odmiennego podejścia w kwestii leczenia. Jednakże niezależnie od typu zaćmy, zawsze istnieje możliwość jej całkowitego wyleczenia przy odpowiednio wczesnej reakcji. Dlatego tez, kluczową kwestią będzie tutaj jak najszybsze reagowanie przy pierwszych objawach. Wizyta u lekarza okulisty i przeprowadzenie kompleksowych badań pod tym kątem będzie podstawą.

Typy zaćmy

Jak już wspomnieliśmy, zaćma może występować w różnych przypadkach, skutkiem czego będziemy mieć do czynienia z kilkoma jej typami. Warto sobie je wyszczególnić, bowiem różnić się będą objawami, a wiedza w tym zakresie powoli nam na samodzielne stwierdzenie czy mamy do czynienia z objawami zaćmy, czy też z jakimikolwiek innymi dolegliwościami.

  • Zaćma jądrowa – charakteryzuje się złym widzeniem przy jasnym oświetleniu i bardzo jaskrawym świetle dziennym.
  • Zaćma korowa – powoduje pogorszenie się wzroku po zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.
  • Zmętnienie tylnej torebki soczewki – powoduje pogorszenie widzenia w jasnym świetle i przy patrzeniu z bliska.

Generalnie można wiec wysnuć twierdzenie, iż każdy przypadek pogarszania się wzroku może się okazać skutkiem zaćmy. Tak więc w każdym takim przypadku, koniecznością będzie wizyta u okulisty, celem przeprowadzenia kompleksowych badań w tym zakresie.

Leczenie zaćmy

Jak już powiedzieliśmy we wstępie, każdy rodzaj zaćmy jest możliwy do wyleczenia aczkolwiek tylko przy odpowiednio wczesnym reagowaniu. Dlatego też, z reguły lekarz będzie natychmiast podejmować działanie aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Do wyboru będziemy mieć leczenie operacyjne i bezoperacyjne.

  • Bezoperacyjne leczenie zaćmy – możliwe jest w przypadku kiedy zaćma nie jest jeszcze rozwinięta, kiedy zostanie wykryta w bardzo wczesnym stadium. W tym zakresie stosowane będą odpowiednie krople do oczu, które zapobiegają dalszej degradacji soczewki. Jest to zawsze jednak rozwiązanie, które nie eliminuje choroby a jedynie ją zatrzymuje. Można także w tym przypadku stosować odpowiednie zioła dla chorych na zaćmę, które także przyczynią się do spowolnienia choroby i jej zatrzymania.
  • Leczenie operacyjne – konieczne w przypadku bardziej rozwiniętych, zaawansowanych stadiów choroby. W tym zakresie przeprowadzana będzie operacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką syntetyczną. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W zasadzie po zabiegu można od razu wrócić do normalnej aktywności. Jednakże wymagane będzie jeszcze dodatkowe leczenie i kontrole lekarskie, jak również ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego na okres co najmniej 3 miesięcy.

Widzimy więc, iż zaćma może być bardzo skutecznie leczona. Przede wszystkim, kluczem do sukcesu będzie jak najszybsze wychwycenie choroby i rozpoczęcie terapii. Tylko w taki bowiem sposób zminimalizujemy poziom uszkodzenia narządu wzroku. Przez to też, nawet jeśli koniecznością będzie operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki, będzie to operacja o wiele prostsza niż w przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby.

Dodaj komentarz