Zdrowie

Ziołowe sposoby na zwalczanie trądziku.

Trądzik to nie tylko problem nastolatków, gdyż w ostatnich latach, coraz więcej chorych skarżących się na trądzik, zgłaszających się do lekarzy to także ludzie dorośli. Generalnie trzeba tutaj powiedzieć, iż w tym przypadku nie ma miejsca na bagatelizowanie problemu, i pierwszym krokiem, jest natychmiastowa wizyta u dermatologa, który przeprowadzi rozpoznanie stadium choroby i zapewni prawidłowy przebieg leczenia. Jest to bardzo ważną kwestią, bowiem w przypadku braku rozpoczęcia prawidłowego leczenia, niestety po trądziku mogą nam pozostać na resztę życia brzydkie blizny, które niestety nie stanowią niczego przyjemnego.

Problematyka choroby.

Musimy tutaj także zdać sobie sprawę, iż pryszcze ropne i zaskórniki, to nie tylko problem natury estetycznej, ale schorzenie, z którym można a wręcz trzeba walczyć poprzez prawidłowe leczenie. Wyróżniamy trzy fazy przebiegu trądziku, w czasie których będziemy mieć do czynienia z różnymi postaciami zmian skórnych.

  • Zaskórniki – to pierwsza faza i w zasadzie można powiedzieć najłagodniejsza. Wyglądają jak białawe a czasami czarne punkciki (wągry), pojawiające się zarówno na skóry twarzy jak i na szyi, plecach, ramionach czy też klatce piersiowej.
  • Grudki i krostki – to druga, bardziej nasilona faza trądziku. W jej przebiegu na skórze pojawiają się czerwonawe zmiany, świadczące o wyraźnym rozwoju stanu zapalnego.
  • Guzki ropne – to ostatnia faza choroby, kiedy zakażenie obejmuje już dość głębokie warstwy skóry, a cysty pozostawiają po sobie trwałe blizny.

Trzeba tutaj powiedzieć sobie szczerze, iż w przypadku wykrycia już pierwszej fazy przebiegu trądziku, koniecznością będzie prawidłowe podejście do zagadnienia i natychmiastowa konsultacja dermatologiczna. Im szybciej rozpoczniemy leczenie tym lepiej dla nas, bowiem możemy w ten sposób uniknąć pozostawienia na skórze trwałych blizn po cystach ropnych.

Przyczyny i leczenie.

Wśród przyczyn trądziku należy wymienić przede wszystkim nieprawidłowe dbanie o higienę osobistą, czy też dziedziczne skłonności do przetłuszczania się skóry. W tym drugim przypadku, gruczołu łojowe u osób bardziej podatnych, wytwarzają więcej sebum, a w przypadku, kiedy towarzyszy temu nadmierne rogowacenie skóry, będziemy mieć do czynienia z problemem.

Jeśli chodzi o leczenie to będą to przede wszystkim odpowiednio dobrane maści dermatologiczne, aczkolwiek bardzo skuteczna może się także okazać walka ziołami z trądzikiem. Niemniej jednak wszystkie, podejmowane przez nas w tym zakresie działania, powinny być konsultowane z dermatologiem, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa w leczeniu a nade wszystko zagwarantować jego skuteczność. Jest to bardzo istotną kwestią, bowiem dzięki szybkiemu podjęciu leczenia, wspomaganego dodatkowo preparatami ziołowymi, mamy szanse pozbyć się problemu już w jego pierwszym stadium, co diametralnie zmniejsza ryzyko pozostawienia trwałych i szpetnych blizn na skórze.

Dodaj komentarz