Instalacje

Czy warto korzystać z ogrzewania kanałowego?

Rozwiązania w zakresie ogrzewania naszych domów obecnie stają się coraz bardziej zaawansowane technologiczne. Jednocześnie stają się także coraz lepsze w zakresie ekologii, która jest obecnie jednym z najistotniejszych aspektów w ogrzewnictwie. Eksploatacja starych, nieekonomicznych i nieekologicznych kotłów na paliwa stałe, doprowadziła do tego, że mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem atmosfery naszej planety. Co zimę ulice spowite są gęstym smogiem, który staje się przyczyną wielu chorób a także śmierci. Dlatego też, każda inwestycja w system grzewczy, która poprawia jego efektywność i ogranicza ilość spalanych materiałów opałowych jest korzystna dla nas wszystkich i całego świata.

Zalety zastosowania ogrzewania kanałowego.

Jednym z ciekawszych i lepszych rozwiązań jest tutaj na przykład ogrzewanie kanałowe, które pozwala nam osiągnąć wyższy poziom efektywności. Zastosowanie ogrzewania kanałowego pozwala nam wykorzystać w większym zakresie energie cieplną wytwarzaną podczas spalania materiałów opałowych. Zapewnia nam także możliwośc szybszego osiągania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, przez co zyskujemy znacznie na komfortowości warunków mieszkalnych. Szybsze rozgrzewanie wynika z samej technologii zastosowanej w przypadku ogrzewania kanałowego. Mamy tutaj bowiem do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza. Zimne powietrze trafia do kanału grzejnikowego gdzie jest rozgrzewane i wypychane do pomieszczenia wentylatorem. Dzięki temu tez, utrzymujemy stałą prędkość rozprowadzania ogrzanego powietrza po przestrzeni pomieszczenia. Będzie to z całą pewnością jedna z zalet która odróżnia znacznie tę technologię od standardowych grzejników ściennych.

Montaż grzejników kanałowych.

W przypadku montażu grzejników kanałowych, będziemy mieć do czynienia z koniecznością wykonania otworów w podłodze. W przypadku nowo budowanych domów nie będzie to zbyt kłopotliwe, niemniej jednak w przypadku budownictwa starego czasami może się okazać, iż grubość podłóg jest zbyt mała. Tutaj trzeba bowiem wyciąć kanał na głębokość około 10 cm. Do kanału należy jeszcze doprowadzić zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego. To jednak nie jest już takim problemem, bowiem wystarczą niewielki rowki i nieco przeróbki istniejącej instalacji grzejnikowej. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż w większości przypadków montaż ogrzewania kanałowego będzie prosty i jak najbardziej możliwy do realizacji. W niektórych przypadkach trzeba będzie zrezygnować z tego rozwiązania na rzecz grzejników ściennych. Aczkolwiek warto pamiętać, iż dobrze wykonana instalacja grzejnikowa pozwoli nam także ograniczyć w sporym zakresie zużycie materiałów opałowych. To zaś, zawsze będzie przekładać się na poważne i wyraźne oszczędności oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia naszej planety. W końcu jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom.

Dodaj komentarz