Instalacje

Prawidłowe rozlokowanie gniazdek oraz łączników elektrycznych w instalacji.

Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa oraz obowiązujące obecnie w tym zakresie standardy. Gwarantuje nam maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania oświetlenia oraz pozostałych urządzeń elektrycznych. Jest to szczególnie istotne współcześnie, kiedy w każdym pomieszczeniu wykorzystywanych jest co najmniej kilka urządzeń. Warto w takiej sytuacji zadbać o to, aby każdy łącznik elektryczny, każde gniazdko elektryczne, miało swoje miejsce w poszczególnych pomieszczeniach. Przekłada się to zarówno na komfort korzystania z elektryczności, jak również na kwestie związane z bezpieczeństwem.

Przemyślana instalacja elektryczna.

Warto tutaj zacząć od tego, iż codziennie korzystamy z tak wielu urządzeń elektrycznych, iż nieprzemyślana instalacja będzie po prostu dla nas uciążliwa. Każdego dnia oglądamy telewizję, korzystamy z komputera, podłączamy do ładowarki telefon komórkowy, używamy odkurzacza, piekarnika, pralki, żelazka, mikrofalówki… można by tak jeszcze wymieniać stosunkowo długo. Należy więc zadbać o to, aby każde pomieszczenie było prawidłowo przygotowane na obsługiwanie tak dużej liczby urządzeń elektrycznych. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie, które obecnie nie składa się już tylko z jednej żarówki umiejscowionej w centralnym punkcie pomieszczenia. Mamy oczywiście oświetlenie centralne, ale dochodzą też kinkiety, oświetlenie nocne, listwy LED i wiele innych rozwiązań, które wykorzystujemy w danym pomieszczeniu naprzemiennie.

Takie korzystanie z elektryczności wymaga od nas dwóch następujących kwestii:

  • Dbałości o to, aby w każdym pomieszczeniu znajdywały się gniazdka elektryczne w odpowiedniej ilości i takim rozlokowaniu, aby korzystnie z nich było w pełni wygodne i komfortowe
  • Dbałości o prawidłowe rozlokowanie łączników elektrycznych odpowiedzialnych za włączanie i wyłączanie poszczególnych systemów oświetlenia pomieszczeń.

Oczywiście bardzo dobrze wiemy, iż każdy łącznik elektryczny powinien być ulokowany tuż przy drzwiach do pomieszczenia, aby łatwo można było oświecić światło tuż po wejściu. W przypadku pomieszczeń małych, a w dodatku pozbawionych okien, łącznik elektryczny ląduje zazwyczaj przed wejściem.

Dodatkowe systemy oświetlenia stałego, czyli takie, które także posiadają swoje łączniki elektryczne na ścianach, także należy dobrze rozplanować. Lampka nocna, powinna mieć włącznik tuż przy łóżku. Światło boczne do oglądania telewizji, powinno mieć łącznik obok wersalki. Jednym słowem, lokalizacja każdego łącznika elektrycznego powinna być starannie przemyślana, aby jego użytkowanie nie sprawiało nam jakichkolwiek trudności i problemów.

Podsumowanie

Możemy więc powiedzieć, iż dobry projekt instalacji będzie przewidywać sposób zagospodarowania elektrycznego poszczególnych pomieszczeń i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkownika. Tak, abyśmy nie szukali zirytowani gniazdka, gdy akurat chcemy podłączyć telefon do ładowarki. Takie rzeczy zawsze powinny być pod ręką.

Dodaj komentarz