Zwierzęta

Jak dobrać odpowiednie witaminy dla koni?

Prawidłowe funkcjonowanie koni jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie. Nie może w niej zabraknąć chociażby witamin, które chronią zwierzęta przed licznymi schorzeniami. O jakich związkach warto więc pamiętać?

Witaminy – co to takiego?

Związki organiczne, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Tak w skrócie możemy wyjaśnić, czym w zasadzie są witaminy. Pełnią one bowiem istotne role w wielu procesach. Dzięki nim koń rozwija się prawidłowo, ma energię do życia, czy osiąga bardzo dobre wyniki sportowe. Witaminy regulują pracę organizmu, zwalczają wolne rodniki, czy działają przeciwutleniająco. Związki te dostają się do organizmu konia wraz z pożywieniem, mogą być też podawane w formie preparatów. Ten ostatni sposób zalecany jest szczególnie w okresach niedoboru witamin oraz jako uzupełnienie ich dziennego zapotrzebowania. Konie nie mogą utrzymać bowiem prawidłowego poziomu tych związków wyłącznie na podstawie składników z pożywienia. Może to skończyć się hipowitaminozą, czyli niedoborem witamin. Przejawia się on chociażby w braku apetytu, spadku wydolności, czy nieodpowiednim wzrostem. Może także powodować problemy z rozrodczością.

Witaminy dla koni a ich zdrowie

Zanim zakupimy jakiekolwiek produkty mające pomóc uzupełnić witaminy w organizmie konia, powinniśmy poznać ich właściwości oraz wpływ na naszego wierzchowca. Dzięki tamu łatwiej będzie nam poczynić odpowiednie kroki w przypadku choroby czy urazu. Witamina A zapewnia ochronę przed infekcjami oraz prawidłowy wzrost. Jej naturalnym źródłem występowania są roślinne pasze. Jeśli nie zapewnimy zwierzęciu jej odpowiedniej dawki, to narazimy je na rogowacenia błony śluzowej czy naskórka. Poprawę odporności gwarantuje także dobrze nam znana witamina C. Wpływa także na lepszy dopływ tlenu do mięśni, co opóźnia pojawianie się zmęczenia. Wpływ na to ma także witamina E, której bardzo dużo jest w sianie. Działa ona jak przeciwutleniacz, chroniąc i wzmacniając mięśnie koni. Dlatego też zaleca się przyjmowanie tego typu związków koniom poddawanym regularnemu wysiłkowi.

Jakie witaminy dla koni możemy kupić?

Włączenie preparatów zawierających odpowiednie związki powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasz podopieczny otrzyma wszelkie niezbędne witaminy. Zakup takich preparatów w dzisiejszych czasach to żaden problem. Witaminy dla koni możemy kupić w internecie. Zobacz tutaj jeden z takich sklepów https://vital.sklep.pl/witaminy-i-mineraly. Preparaty te są dostępne w formie płynu, musli, czy granulatów. Nie brakuje też preparatów dedykowanym konkretnym specjalnościom. Znajdziemy chociażby witaminy dla koni sportowych, klaczy-matek, czy koni po ciężkich urazach. Nie będziemy więc mieli problemów z wyborem najlepszego rozwiązania.

Dodaj komentarz