Przemysł

Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu ludzi zostało zmuszonych do całkowitej zmiany swojego życia i całkiem spora grupa musi szukać nowych pomysłów na biznes, a warsztat samochodowy może być strzałem w dziesiątkę. Niezależne serwisy mają ogromny potencjał, a fakt, że spada zainteresowanie nowymi autami tylko ożywiło branżę motoryzacyjną.

Na dobry warsztat samochodowy zawsze jest miejsce na rynku!

Jakiś czas temu pojawiały się głosy wieszczące koniec niezależnych warsztatów samochodowych. Nowe auta są wypełnione elektroniką do tego stopnia, że uchodzą za nienaprawialne, a ludzie nie chcą już kupować kilkunastoletnich modeli. Jednak, kiedy z powodu globalnej pandemii świat stanął na głowie, okazało się, że żaden niezależny warsztat samochodowy nie zniknie od tak, a wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na mechaników wzrosło. Spowodowane jest to tym, że przez bardzo długi czas transport publiczny uchodził za dość ryzykowny, i bezpieczniej było podróżować własnym samochodem. W Polsce jest około 20 tysięcy warsztatów, a ciągle powstają nowe. Dobrze przemyślana strategia i kompetencje pracowników zapewnią utrzymanie się na rynku w każdych czasach, nawet w tak niespotykanych, jak obecne.

Warsztat samochodowy połączony z lakiernią

Branża usług motoryzacyjnych jest, można powiedzieć, dość ciekawa, ponieważ aby założyć warsztat samochodowy nie są potrzebne żadne koncesje, ale już w przypadku lakierni, nawet będącą częścią warsztatu, musi być wydane stosowne pozwolenie. Jednak takie kompleksowe usługi samochodowe z pewnością przełożą się na zyski. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koszt wyposażenia lakierni może być bardzo wysoki, do tego trzeba zatroszczyć się o narzędzia i materiały. Będzie także potrzebny dobry dostawca filtrów warsztatowych dla warsztatów lakierniczych.

Jak założyć warsztat samochodowy?

Założenie warsztatu samochodowego należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej miejsca, które będzie posiadało niezbędne pomieszczenia, w których znajdą się narzędzia i maszyny. Jak już zostało wspomniane, prowadzenie samego warsztatu nie wiąże się z koniecznością posiadania licencji, co znacznie ułatwia start w biznesie. Tak naprawdę warsztat samochodowy może być prowadzony w garażu, ważne żeby spełniał wymogi BHP i był wyposażony w:

  • wentylację,
  • antypoślizgowe posadzki,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • podnośnik ciśnieniowy,
  • suwnice,
  • wciągniki.

Najczęściej wybieraną formą działalności gospodarczej jest działalność jednoosobowa, ale nie ma przeciwwskazań, aby była to spółka jawna, cywilna czy nawet z ograniczoną odpowiedzialnością. Również wybór formy opodatkowania jest niemal dowolny. Małe warsztaty mogą korzystać z najprostszej formy, jaką jest karta podatkowa.

Podsumowanie

Warsztat samochodowy jest biznesem, który bardzo łatwo założyć, a dobrze przemyślana strategia pozwoli utrzymać się na rynku i czerpać zyski. Mając wiedzę i potrzebne umiejętności warto spróbować swoich sił, ponieważ przewidywania mówiące o tym, że niezależne warsztaty będą znikać, okazały się błędne.

Dodaj komentarz