Zdrowie

Na czy polega Medycyna regeneracyjna

Medycyna regeneracyjna opiera się na niezwykłym działaniu komórek macierzystych oraz na korzystaniu z inżynierii tkankowej, czyli hodowanie komórek oraz sztucznych narządów. Ten odłam medycyny bardzo szybko się rozwija i może być ogromnym przełomem w leczeniu wielu schorzeń czy minimalizowaniu oznak starzenia.

Wykorzystanie własnych komórek macierzystych oraz czynników wzrostu pozwala na rozwiązywanie wielu zróżnicowanych problemów terapeutycznych.

Czym są komórki macierzyste?

Ten rodzaj komórek jest w stanie dzielić się w nieskończoność i przekształcać w niemal każdy typ komórek. Mają one zdolność do samoodnawiania, dzięki czemu zastępują obumarłe lub zniszczone komórki nowymi. Utrzymują przez to homeostazę organizmu.

Komórki macierzyste znajdują się w:

  • szpiku kostnym,
  • krwi obwodowej,
  • sznurze pępowinowym,
  • krwi pępowinowej

Już od kilku lat naukowcy badają niezwykłe możliwości komórek macierzystych, jednak do tej pory nie wykorzystujemy nawet połowy ich potencjału. Faktem jest to, że już niejednokrotnie uratowały komuś życie.

Ilość komórek macierzystych zależy od miejsca i metody pobrania. W największej ilości znajdują się w sznurze pępowinowym. Sposób ich pobrania z tego właśnie miejsca jest najmniej inwazyjnym w porównaniu do innych lokalizacji.

Zastosowanie technik medycyny regeneracyjnej:

Jest kilkanaście zabiegów, które przynoszą niezwykłe efekty, ale te przedstawione poniżej mają spektakularne działanie:

  • leczenia zmian zwyrodnieniowych kończyn i kręgosłupa,
  • regeneracji chrząstek stawowych, więzadeł,
  • leczenia bólu i stanu zapalnego stawów i tkanek miękkich,
  • wspomaganie regeneracji skóry i tkanki łącznej po zabiegach np. laserowych,
  • leczenia blizn i uszkodzeń pourazowych lub pooperacyjnych skóry (owrzodzenia).

Oprócz tego medycynę regeneracyjną stosuje się w leczeniu urazów powstałych np. po wszelkiego rodzaju wypadkach. W sytuacji chorób, których organizm sam nie może zwalczyć oraz leczeniu wad wrodzonych. Oczywiście ten rodzaj medycyny stosuje się także w celu zahamowania procesu starzenia.
Podsumowując, medycyna regeneracyjna to zastępowanie starych tkanek i komórek nowymi. Przez co następuje proces regeneracji. Do odbudowy używa się materiału autogennego, czyli pochodzącego od pacjenta. Mowa tutaj oczywiście o komórkach macierzystych. Czasem wzmacnia się ich działanie za pomocą naturalnych preparatów – kolagenu czy kwasu hialuronowego.

Jeśli zastanawiasz się nad jakimś zabiegiem medycyny regeneracyjnej koniecznie odwiedź San-Medical. Tam od profesjonalistów poznasz wszystkie szczegóły.

Dodaj komentarz