Instalacje

Nowoczesne grzejniki kanałowe i ich eksploatacja.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań, zapewniają nam coraz większy poziom efektywności grzewczej. Nowe kotły CO, systemy grzewcze, instalacje i grzejniki. Wszystko to przekłada się nie tylko na nasze oszczędności, ale także na mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Czym szybciej jak największa ilość z nas przejdzie na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania w tym zakresie, tym lepiej dla nas samych. Szczególnie jeśli popatrzymy zimowym wieczorem za okno i zobaczymy o ile przekroczone są wszystkie normy jakości powietrza. Aż strach wychodzić w ogóle na spacer czy też puścić dziecko, żeby bawiło się na śniegu.

Grzejniki kanałowe a efektywność ich użytkowania.

Jednym z rozwiązań poprawiających w tym zakresie wyraźnie kwestię ekologii będą grzejniki kanałowe. Charakteryzują się one nieco lepszym zakresem wydajności i sprawności niż grzejniki ścienne. Ich zastosowanie pozwala nam na ograniczenie ilości spalanych materiałów opałowych o około 20-30%. Jeśli w każdym domu doszłoby do takiego ograniczenia, nasze powietrze zimą stało by się o wiele lepsze i czystsze. Jeśli dodatkowo wraz z zastosowaniem grzejników kanałowych zdecydujemy się na kompleksową termomodernizację naszego budynku, to zyskamy jeszcze większe oszczędności. To zaś poza przekładaniem się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska przełoży się także na nasze oszczędności. Kupując mniej opału, nasz świat będzie stawać się czystszy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby tutaj jeszcze zmienić źródło ciepła z kotła węglowego na przykład na piec gazowy. W takich warunkach na pewno o wiele bardziej wpłyniemy na zmniejszenie zanieczyszczenia i smogu spowijającego nasze miasta w sezonie zimowym.

Jak działa ogrzewanie kanałowe?

Warto tutaj także dowiedzieć się, jak działa ogrzewanie kanałowe. Otóż, zgodnie z tym co mówi producent grzejników kanałowych, będą one wydajniejsze od grzejników ściennych o około 15-30%, w zależności od różnych czynników wewnętrznych. W przypadku grzejników kanałowych, mamy do czynienia z wymuszoną cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu. Wewnątrz grzejnika jest zamontowany wentylator. Nie jest on jednak jakiś mocny. Dzięki temu koszty energii elektrycznej są niskie, a głośność jest minimalna, nawet podczas pracy na maksymalnych obrotach. W zasadzie tak powinno to działać. Wentylator ma za zadnie jedynie wzmóc ruch powietrza, aby przyspieszyć proces wymiany ciepła w pomieszczeniu. Nie ma być tutaj wiatrakiem na upalne dni. W tym przypadku, zimne powietrze spadające na dół pomieszczenia jest zasysane odpowiednimi kanałami wlotowymi, a następnie po przepuszczeniu przez system grzewczy, zostaje wypuszczone do góry pomieszczenia. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, dlatego tez, warto przemyśleć jego zastosowanie także w swoim domu. tym bardziej, iż z technologicznego punktu widzenia, ogrzewanie kanałowe możemy zamontować praktycznie w każdym budynku.

Dodaj komentarz