Psychologia biznesu

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości to temat wałkowany w kółko przez psychologów, a nawet podczas zajęć szkolnych. Wydaje się, że się już nieco przejadł, a takie przekonanie to duży błąd. Mamy spory problem z odpowiednim poczuciem własnej wartości. Nie potrafimy docenić tego, co w naszej naturze, a przez to nie możemy osiągać najwyższych efektów podczas pracy i w życiu osobistym.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to pewien stan psychiczny, który mówi nam o tym, jak oceniamy samych siebie – pozytywnie czy negatywnie. To ono odpowiada za to, jaka jest jakość naszego życia – determinuje podejmowane decyzje, pozwala wybierać konkretną przyszłość i otaczać się odpowiednimi współtowarzyszami życia. Żeby nie brzmiało zbyt łatwo – poczucie własnej wartości trzeba kształtować. Można powiedzieć, że zbyt niski jego poziom to plaga dzisiejszych czasów. Wpływa na to pęd życia, wymagania zawodowe, wysokie ambicje, konieczność zdobywania wykształcenia.

Co więcej, samemu mając niskie poczucie wartości, negatywnie ocenia się osoby, które wydają się mieć je na wysokim poziomie. Coś trzeba z tym zrobić!

Podnieś swoje poczucie wartości!

Niskie poczucie wartości w znacznym stopniu obniża jakość życia. Aby do tego nie doprowadzać albo zatrzymać ten proces, trzeba nauczyć się doceniać siebie. No właśnie – nauczyć. W zasadzie jest to bardzo proste. Jak to zrobić? Wybranie się na szkolenie z zakresu rozwoju poczucia własnej wartości i wewnętrznej siły pozwoli w znacznym stopniu poprawiać swoje widzenie siebie.

Jak pracować nad sobą w tym zakresie? Przede wszystkim musisz opierać się na faktach, a nie błędnych, fałszywych przekonaniach. Po drugie naucz się panować nad swoimi emocjami – zwłaszcza tymi negatywnymi – które Cię rozbijają i tworzą nieprawdziwy obraz Ciebie. Trzecia istotna rzecz to uświadomienie sobie, że musisz samodzielnie podejmować decyzje dotyczące Ciebie. Dzięki temu weźmiesz odpowiedzialność za to, co Cię czeka, a w przypadku konsekwencji (negatywnych lub pozytywnych) przyjmiesz je i poradzisz sobie z nimi sam.

Wydaje się takie proste! Wystarczy jedynie wziąć sprawy w swoje ręce!

Dodaj komentarz