Instalacje

Wykorzystanie ogrzewania kanałowego w starym budownictwie.

Domy budowane w latach 70-tych i 80-tych z reguły niewiele mają wspólnego z energooszczędnością. Jednakże przy pewnym poziomie inwestycji w modernizację energetyczną, można osiągnąć całkiem ciekawe efekty. Przede wszystkim jednak, trzeba tutaj wymienić cały system grzewczy. Stare kotły węglowe raczej nie będą się sprawdzać. Rozwiązaniem lepszym są na przykład kotły gazowe, ale kotły na pellet drzewny. Do tego trzeba będzie także pozbyć się grzejników ściennych, na rzecz na przykład ogrzewania kanałowego. Jeśli dodatkowo wykonamy solidną izolację budynku i zlikwidujemy newralgiczne punkty straty ciepła, to można będzie myśleć o ekologicznym i ekonomicznym ogrzewaniu budynku.

Montaż ogrzewania kanałowe w starym budownictwie.

Jedną z najważniejszych kwestii będzie tutaj ustalenie możliwości zabudowy ogrzewania kanałowego w danym budynku. Okazuje się bowiem, iż niestety, nie wszędzie takie możliwości będą. Trzeba tutaj mieć na względzie fakt, iż grzejniki kanałowe będą montowane w podłodze. Każdy z nich ma grubość co najmniej 100mm, a więc powinniśmy w budynku mieć podłogi o grubości co najmniej 200mm. Tak, aby możliwe było wycięcie odpowiednich kanałów montażowych. Podprowadzenie zasilania i powrotu czynnika grzewczego już nie będzie stanowić większych trudności. Tutaj można z powodzeniem wykorzystać istniejącą instalację prowadzącą czynnik grzewczy do grzejników ściennych. W zasadzie więc, jeśli będziemy mieć wystarczające grubo podłogi i stropy w przypadku piętra, możemy bez problemów zastosować ogrzewanie kanałowe nawet w budynku starego typu.

Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?

Osobną kwestię będzie tutaj poziom strat ciepła z budynku. Aby ogrzewanie kanałowe czy też ścienne było efektywne, należy wyeliminować w maksymalnym zakresie te miejsca, gdzie ciepła wytracamy najwięcej. Najważniejsze będą więc okna, przez które tracimy nawet do 40% energii cieplnej z budynku. Poza tym warto ocieplić ściany styropianem lub wełną mineralną, aby zapotrzebowanie na energię cieplną było zdecydowanie jak najniższe.

Zalety zastosowania ogrzewania kanałowego.

Generalnie rzecz więc ujmując, możemy tutaj przyjąć założenie, iż ogrzewanie kanałowe będzie dla nas rozwiązaniem korzystnym. Przede wszystkim ze względu na wysoki poziom efektywności wykorzystania energii cieplnej z źródła ciepła. Szacuje się, iż po zastosowaniu ogrzewania kanałowego, możemy zaoszczędzić nawet do 15% na kosztach grzania w stosunku do grzejników ściennych. Jest to więc inwestycja jak najbardziej uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Poza tym poprawie ulega także komfort. Z racji zastosowania wentylatorów wymuszających obieg powietrza w pomieszczeniach, nagrzewają się one szybciej i lepiej utrzymują ciepło. Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe niesie za sobą stosunkowo spore korzyści, na które warto zwrócić uwagę. Także w budownictwie starego typu.

Dodaj komentarz