Instalacje

Puszki i gniazdka podłogowe do instalacji elektrycznych.

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań w kwestii efektywności instalacji elektrycznych, jednym z ciekawszych, obecnie coraz częściej stosowanych jest wykorzystanie puszek i gniazdek podłogowych. Jest to rozwiązanie, które w wielu przypadkach okazuje się być niezastąpione, chociażby w takich przypadkach, jak budynki wznoszone na bazie konstrukcji szklanych i stalowych, gdzie prowadzenie instalacji elektrycznej w ścianach jest niemożliwe do realizacji. Zobaczmy zatem, na jakie jeszcze możemy liczyć w przypadku wykorzystania puszek i gniazdek podłogowych, oraz w jakich przypadkach będą one komfortowym rozwiązaniem.

Gdzie można znaleźć puszki podłogowe oraz gniazdka?

Na chwilę obecną, tego typu rozwiązania stosowane są właśnie w przypadku o którym była już mowa we wstępie, czyli w przypadku budynków wznoszonych w technologii konstrukcji szklano stalowych, gdzie nie ma jakiejkolwiek możliwości prowadzenia instalacji w ścianach. Bardzo często też, tego typu gniazdka oraz puszki podłogowe montowane są we wszelkiego rodzaju salach konferencyjnych, salach gimnastycznych, czy też na instalacjach scenicznych, bowiem pozwalają one na dostarczenie prądu w każde niemalże miejsce a przy tym w razie nieużywania puszki, można ją po prostu zamknąć. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać o tym, iż tego rodzaju puszki podłogowe do montażu w instalacji elektrycznej muszą charakteryzować nieprzemakalnością, bowiem lokalizacja narażać je będzie na kontakt z wodą. W końcu zawsze może się zdarzyć, że ktoś coś wyleje a w przypadku gdyby taka puszka nie była na to odporna, mogłoby dojść do zwarcia w instalacji a w ostatecznym efekcie także do pożaru.

Zalety stosowania puszek oraz gniazdek podłogowych.

Oczywiście największą zaletą będzie tutaj umożliwienie wykonania instalacji elektrycznej tam, gdzie nie ma możliwości wykonania instalacji naściennych, czyli z reguły budynkach z przeszklonymi ścianami. Wartym uwagi jest także nieinwazyjny charakter tego typu rozwiązań, bowiem nie przeszkadzają one w niczym, jak by to miało miejsce w przedłużaczami, tylko po prostu schowane są w podłodze, gdzie zawsze można je dodatkowo czymś przykryć. Generalnie rzecz biorąc, dobre puszki podłogowe o odpowiednim poziomie odporności na wodę, będą bardzo często wykorzystywane właśnie w takich lokalizacjach, gdzie trzeba doprowadzić prąd, a przedłużacze byłyby zbyt uciążliwe. Na przykład na środek dużej sceny, gdzie nawet nie ma w pobliżu ściany do trwałego zamontowania gniazdek, a rozkładanie wielu przedłużaczy byłoby wyjątkowo utrudniające pracę. Jednym słowem jest to komfortowe i wygodne rozwiązanie pozwalające podejść z trwałym dostarczaniem prądu w odległe miejsca, gdzie nie ma innych możliwości. Tym bardziej, iż nie jest to wcale jakieś nadzwyczaj kosztowne rozwiązanie, a jego koszt w zasadzie jest bardzo zbliżony do instalacji naściennych.

Dodaj komentarz