Prawo

Samodzielnie czy z adwokatem?

Bardzo wielu czytelników zadaje mi pytanie, czy proces sądowy można prowadzić samodzielnie, czy też lepiej jest skorzystać z usług doświadczonego adwokata. Odpowiadając na to pytanie należy uwzględnić wiele różnych czynników oraz aspektów, niemniej jednak można także w skrócie powiedzieć. Procesy sądowe jak najbardziej można prowadzić samodzielnie, aczkolwiek prawnik posiada z całą pewnością o wiele większy zakres wiedzy, a przede wszystkim niezbędne umiejętności oraz doświadczenie zawodowe, które pozwala mu lepiej poruszać się w świecie zawiłych i zagmatwanych przepisów prawa, a co za tym idzie, będzie z cała pewnością lepszym wyborem. Zobaczmy jednak w jakich okolicznościach można będzie prowadzić swój proces sadowy samodzielnie, a w jakich koniecznością będzie zatrudnienie adwokata ze względu na własne bezpieczeństwo.

Kiedy adwokat będzie nam zbędny?

Okazuje się, iż system prawny w niektórych przypadkach jest tak skonstruowany, iż do reprezentowania własnych interesów przed sądem nie potrzeba żadnych specjalnych kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie, można jak najbardziej samodzielnie prowadzić swoje sprawy. Będzie to miało miejsce na przykład w przypadku prawa pracy, gdzie sądy z reguły są dość pozytywnie usposobienie do pracowników, zaś bardziej negatywnie do pracodawców. Jest to dość normalne stanowisko, bowiem w 98% przypadków to pracodawca zawsze jest na lepsze pozycji i to pracodawca próbuje wykręcić się od odpowiedzialność płacenia odpraw na rzecz pracowników, czy też odszkodowań za nielegalne zwolnienie z pracy. Generalnie rzecz ujmując, w tym zakresie prawa nie trzeba żadnej wielkiej wiedzy, aby skutecznie zapewnić sobie bezpieczne przeprowadzenie procesu sądowego, tym bardziej, że prawo pracy raczej jest dość proste, a z reguły będzie stać po stronie poszkodowanego pracownika. Niemniej jednak nie możemy tutaj od razu przesądzać, bowiem zdarzają się przypadki, że to pracodawca jest poszkodowany przez postawę pracownika, jego kradzież lub niesumienne wywiązywanie ze swoich obowiązków zawodowych.

Kiedy korzystać z usług adwokata?

Otóż w tej kwestii można powiedzieć, iż w każdym przypadku poza prawem pracy, kiedy poradzić sobie każdy może bez większych trudności samodzielnie. Chodzi tutaj o to, iż pozostałe kodeksy prawne sa dość trudne i zagmatwane, często zawierając odnośniki do tekstów ustaw, wobec czego bez konkretnego przygotowania zawodowego ciężko będzie się w tym odnaleźć. Dlatego też, w takich okolicznościach bezpieczniejsze będzie zlecenie usług kancelarii adwokackiej w Bielsku Białej, która z całą pewnością będzie zatrudniać odpowiednich prawników, którzy zajmą się naszym procesem, abyśmy mogli liczyć na korzystny dla nas wyrok sędziowski.

Reasumując, trzeba tutaj powiedzieć, iż prawo w naszym kraju jest dość skomplikowane, i to na tyle, iż w zdecydowanej większości przypadków ciężko nam będzie bronić się przed sądem bez wsparcia prawnika, doświadczonego i wykształconego adwokata, aczkolwiek w przypadku chociażby prawa pracy, jest to jak najbardziej możliwe i warto mieć tę kwestię na uwadze.

Dodaj komentarz