Turystyka

Trekking na szlaku GR20

Wyjazd na trekking to jedno z lepszych rozwiązań na czas urlopu, bowiem podczas tego typu wyjazdu nie będziemy tylko bezczynnie wypoczywać na plaży, ale cały czas spędzimy w ruchu na aktywności fizycznej, a to przecież jest najlepsza forma wypoczynku na jaką możemy sobie pozwolić. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na kwestie tego, iż niektóre szlaki trekkingowe nie będą przeznaczone dla każdego, gdyż wymagają nieco więcej doświadczenia i wprawy, jak na przykład szlak GR20, należący do najtrudniejszych szlaków europejskich, a przy tym także wymagających poświęcenia zdecydowanie największej ilości czasu na jego pokonanie. Sprawdźmy wobec tego, jak to wszystko wyglądać będzie na szlaku GR20, oraz jakie mamy możliwości wyjazdu w tym kierunku.

Nieco więcej o samym szlaku GR20.

Szlak GR20 zlokalizowany jest na Korsyce, wyspie na morzu śródziemnym, i przebiega przez całą jej długość z Północy na Południe. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa Grande Randonnee a liczba 20 pochodzi od tego, iż Korsyka niegdyś była 20 departamentem Francji. Jest to szlak wymagający, skierowany do doświadczonych wędrowców, którzy spędzili w górach nie jeden już dzień. Na jego pokonanie potrzebujemy co najmniej 16 dni, po jednym dniu na każdy etap, których jest łącznie 15. Długość szlaku to 180 km, a wiec każdego dnia musimy pokonać ponad 10 km trasy górskiej, co jest dość trudnym zadaniem. W północnej części szlaku bardzo często występują fragmenty wymagające wspinaczki oraz przeciskania się przez szczeliny między skałami. Nie ma tutaj jednak żadnych ułatwień w postaci łańcuchów, poza kilkoma, zdecydowanie najtrudniejszymi fragmentami. Najważniejsze jest tutaj jednak to, iż szlak GR20 wymagać będzie zabrania namiotu i noszenia go ze sobą przez całą podróż, bowiem zlokalizowane na trasie schroniska nie dysponują wystarczającą ilością wolnych miejsc noclegowych. Trzeba będzie także nosić prowiant oraz zapasy wody, a to wymaga dobrego przygotowania fizycznego oraz kondycyjnego.

Organizacja wyjazdu.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wyjazd zorganizowany przez doświadczone w tym zakresie biuro podróży, gdyż dzięki temu zyskamy opiekę przewodnika. Co prawda szlak jest oznakowany na biało czerwono, a więc nie sposób z niego zboczyć, niemniej jednak warto wiedzieć, na co przygotować się na poszczególnych jego etapach. Musimy tutaj zaopatrzyć się w porządne buty górskie, bez których pokonanie tak trudnego szlaku będzie praktycznie niemożliwe. po prostu nasze stopy muszą być zabezpieczone, aby mogły pokonać tak wielkie odległości w trudnym, górskim terenie. Tym bardziej, iż na szlaku nie będziemy mieć do czynienia z żadnym sztucznym utwardzeniem drogi. Trasę pokonujemy po wydeptanych ścieżkach.

Generalnie rzecz ujmując, szlak GR20 to jeden z najciekawszych szlaków na jakie możemy się wybrać w Europie. Do tego jest to szlak o największych wymaganiach w zakresie przygotowania kondycyjnego oraz fizycznego. Bez odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia w górskich wędrówkach, nie ma co nawet startować, bowiem z całą pewnością już pierwszy etap będzie w stanie nas pokonać.

Dodaj komentarz