Turystyka

Trekking TMB, czyli szlakiem dookoła Mont Blanc.

Mont Blanc, to najwyższa góra w Alpach o wysokości 4810 m n.p.m. Jej zdobycie wymaga nie lada wysiłku i umiejętności, mimo, iż nie jest ona najtrudniejszym, alpejskim czterotysięcznikiem. Jednakże, nie trzeba od razu wchodzić na sam szczyt, aby poczuć jej bliskość i obecność. Bardzo popularną formą trekkingu jest właśnie poruszanie się po szlakach dookoła Mont Blanc. W skrócie nosi to nazwę trekking TMB, czyli z francuskiego Tour du Mont Blanc. Jest to wyprawa mimo wszystko wymagająca, choć szlaki nie prowadzą na znaczne wysokości, a przewyższenia także nie należą do zbyt dużych. Szlaki są o średnim poziomie ekspozycji, toteż w zasadzie nawet niezbyt doświadczeni pasjonaci trekkingu powinni sobie na tych trasach poradzić. Niemniej jednak, kwestią kluczową będzie tutaj odpowiednie przygotowanie do wyprawy.

Przygotowanie w zakresie siły fizycznej, kondycji i ogólnej wydolności organizmu.

Mimo, iż trekking TMB nie stawia przed nami zbyt wygórowanych wymagań, to jednak odpowiednie przygotowanie się do wyprawy będzie kwestią kluczową. Podstawową kwestią będzie zadbanie o poprawę kondycji. Trasy będą dość wymagające pod tym względem. Nawet te krótsze i łatwiejsze warianty, to w dalszym ciągu cztery bite godziny marszu w terenie górskim o różnym poziomie trudności. Czasami będą się zdarzać bardziej strome podejścia i zejścia, gdzie przydatna będzie spora siła fizyczna. Warto podkreślić, iż najważniejszą kwestią będą nogi i ich siła oraz wytrzymałość. Warto więc czasem wybrać się na siłownię, aby potrenować nieco te partie mięśniowe. Wytrzymałość i kondycję wytrenujemy na przykład korzystając z pływalni. Dość dobrym rozwiązaniem jest także częstsze przesiadanie się z samochodu na rower. Tutaj zbudujemy nie tylko kondycję i wydolność organizmu, ale jednocześnie wytrzymałość i siłę nóg. Warto więc o tym pamiętać, kiedy zdecydujemy się na wyprawę na trekking TMB. Pozwoli nam to prawidłowo przygotować się do wyprawy i na trasie nie mieć żadnych większych problemów.

Ekwipunek niezbędny na trekking TMB.

Pomimo faktu tego, iż trekking TMB nie należy do tych najbardziej wymagających, to jednak poza przygotowaniem swojej kondycji, siły i wytrzymałości, trzeba będzie jeszcze zadbać o odpowiedni ekwipunek. Kwestią kluczową będzie solidne obuwie trekkingowe, które zabezpieczy nasze stopy przed skaleczeniami i przegrzaniem, jak również przez skręceniem w kostce. Do tego należy zaopatrzyć się także w profesjonalną odzież trekkingową, czyli solidne spodnie i bluzę, o wysokim poziomie przepuszczalności i wodoodporności. Co prawda jest to odzież dość kosztowna, jednakże nasz komfort na trasie trekkingu jest wart tych pieniędzy. W zasadzie można powiedzieć, iż dobre obuwie i odzież to połowa sukcesu, gdyż gwarantują bezpieczeństwo i komfort poruszania się po alpejskich szlakach. Do tego oczywiście niezbędny będzie plecak z podstawowym ekwipunkiem, czyli pojemnikiem na wodę, termosem, apteczką pierwszej pomocy, oraz wyposażeniem takim, jak nóż, latarka, źródło ognia. Są to podstawowe elementy wyposażenia, które po prostu są niezbędne na każdej wyprawie trekkingowej. Gwarantują poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że jesteśmy przygotowani na każde warunki i wydarzenia.

Dodaj komentarz