Rozrywka

Zakup lornetki.

Lornetka to całkiem pożyteczne urządzenie nie tylko dla służb mundurowych, ale także prywatnie, do zastosowań całkowicie amatorskich. Po prostu pozwala nam ona na większe możliwości w wielu aspektach. Chociażby w przypadku, kiedy zechcemy dowiedzieć się czegoś więcej o dziko żyjących zwierzętach, czy też przyjrzeć się odległym obiektom podczas wakacji. Można więc powiedzieć, iż zakupienie lornetki do zastosowań typowo amatorskich to bardzo dobre rozwiązanie, wobec czego warto sprawdzić, które z lornetek będą w tym przypadku najlepsze. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej kwestii, i sprawdźmy, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu lornetki.

Podstawowe parametry techniczne lornetek.

Do zdecydowanie najważniejszych parametrów lornetek, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas ich zakupu, należą bez wątpienia parametr przybliżenia i jasności. Są one podawane na każdym urządzeniu w formie dwóch liczb – np. 10×42. Liczba pierwsza określa tutaj krotność przybliżenia obrazu obserwowanego przez lornetkę, zaś druga jest średnica zastosowanych soczewek i ma bezpośredni wpływ na jasność urządzenia.

  • Krotność powiększenia – mówi nam ile razy powiększy się dla nas wizualnie obserwowany przez lornetkę obiekt. W przypadku lornetki 10×42, będzie to dziesięciokrotne powiększenie. Innymi słowy, jeśli będziemy obserwować obiekt z odległości 100m, będzie dla nas wyglądał jakby znajdował się w odległości 10m.
  • Średnica zastosowanych soczewek – ma bezpośredni wpływ na jasność urządzenia, czyli na zdolność przechwytywania światła do wnętrza. Im większą ilość światła urządzenie jest w stanie zaabsorbować tym obraz widziany przez użytkownika będzie jaśniejszy i wyraźniejszy. Lornetka przykładowa, sprawdzi się bezproblemowo w standardowych zastosowaniach. Natomiast jeśli chcielibyśmy zakupić urządzenie które sprawdzi się także w przypadku braku oświetlenia, po zmroku, trzeba będzie raczej celować w lornetki o średnicy soczewek powyżej 50mm.

Gdzie kupić lornetkę?

Sam dobór lornetki do zakupu to jedno. Do tego jeszcze dochodzi kwestia, gdzie ja kupić. Wiadomo przecież iż każdy dostawca będzie posiadać w swojej ofercie urządzenia różnych producentów, a nie każdy będzie tutaj wystarczająco dobrym. Niektórzy producenci są lepsi a inni gorsi, tak jak w każdej innej branży. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na kwestie jakości wykonania poszczególnych urządzeń. Przyjrzyjmy się nieco obudowie, elementom ruchomym i sprawdźmy czy sprawiają wrażenie wystarczająco solidnych. Dobra lornetka nigdy nie będzie lekka jak piórko, bowiem dobra i solidna obudowa okularów, zapewniająca bezpieczeństwo soczewkom musi niestety troszkę ważyć. Jakości solidność wykonania można najprościej poznać biorąc urządzenie do ręki. To można wyczuć od ręki. Nie warto tutaj szukać na siłę oszczędności, bowiem lornetki z słabych jakościowo materiałów, dość szybko ulegną uszkodzeniu, i pieniądze przeznaczone na ich zakup raczej będziemy mogli potraktować jako zupełnie zmarnowane. Generalnie rzecz więc ujmując, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na kwestie jakości wykonania urządzenia i w takie właśnie celować, aby komfort użytkowania stał na odpowiednim poziomie, a lornetka służyła nam długo, bez żadnych przykrych niespodzianek.

Dodaj komentarz